Vyberte stránku

Zimolez ovíjivý

Latinský název Lonicera periclymenum

Popis rostliny

Zimolez ovíjivý je vytrvalá, opadavá keřovitá rostlina, která pochází z Evropy a severní Asie. Dorůstá výšky 1-3 metry a má široce vejčité listy. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a mají silnou vůni. Kvete od června do srpna a plody jsou červené až fialové bobule. Rostlina je oblíbená pro svou schopnost rychle růst a pro svou dekorativní hodnotu. Je to oblíbená volba pro zahradníky, protože je odolná vůči chorobám a škůdcům.

Jak pěstovat Zimolez ovíjivý

Zimolez ovíjivý je vytrvalá, lehce rostoucí keřovitá rostlina, která se vyskytuje v Evropě a Severní Americe. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se používá k ozdobení zahrad a parků. Rostlina má lesklé, tmavě zelené listy a kvete bílými květy s růžovými skvrnami. Květy se objevují od června do srpna a jsou obklopeny šťavnatými, oranžovými plody. Pěstování zimolezu ovíjivého je snadné a nevyžaduje mnoho úsilí. Nejlépe se daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být pěstována ve skupinách nebo jako živý plot. Zimolez ovíjivý může být také pěstován v nádobách. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelévána. Při pěstování v nádobách je třeba dbát na to, aby půda byla dostatečně vlhká, ale ne přemokřená. Zimolez ovíjivý může být také hnojen přírodními hnojivy, jako je kompost nebo hnůj. Rostlina může být řezána, aby se udržela v požadovaném tvaru. Řezání by mělo být prováděno po skončení kvetení. Zimolez ovíjivý je odolný vůči mrazu a může snášet teploty až do -20 °C. Je odolný vůči škůdcům a chorobám.

Využití Zimolez ovíjivý

Zimolez ovíjivý je vytrvalá, opadavá keřovitá rostlina, která se často používá v zahradách. Jeho květy jsou velmi atraktivní a mohou přitahovat hmyz a ptáky. Rostlina je také užitečná pro léčebné účely. 1. Okrasná rostlina: Zimolez ovíjivý je oblíbenou okrasnou rostlinou, protože jeho květy jsou velmi atraktivní. Květy mohou být bílé, růžové nebo fialové a mohou být použity k ozdobení zahrad. 2. Přírodní bariéra: Zimolez ovíjivý může být také použit jako přírodní bariéra. Jeho husté listy a vysoké stonky mohou poskytnout ochranu proti větru a slunci. 3. Léčebné účely: Zimolez ovíjivý má také léčebné účinky. Listy a květy rostliny obsahují látky, které mohou pomoci snížit horečku, zmírnit bolesti hlavy a zlepšit trávení. 4. Přírodní potrava: Zimolez ovíjivý je také skvělou přírodní potravou pro ptáky a hmyz. Jeho květy a plody jsou oblíbenou potravou pro mnoho druhů ptáků a hmyzu.

Botanický popis

Zimolez ovíjivý je opadavá keřovitá rostlina, která může dosahovat výšky až 3 metry. Listy jsou střídavé, obvejčité až vejčité, s hladkým okrajem a lesklou, tmavě zelenou barvou. Květy jsou žluté až oranžové, s červenými skvrnami a mají velkou, vonnou vůni. Plody jsou červené bobule. Rostlina kvete od června do srpna. Zimolez ovíjivý je oblíbenou součástí zahradních úprav a je vhodný pro použití jako plot nebo na okrasné účely.

Původ a rozšíření Zimolez ovíjivý

Zimolez ovíjivý je druh rostliny z čeledi růžovitých, který se vyskytuje ve střední a jižní Evropě, severní Africe a východní Asii. Roste v lesích, na okrajích lesů, v lukách a na skalnatých svazích. Zimolez ovíjivý je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se pěstuje po celém světě. Jeho květy jsou bílé nebo růžové a mají intenzivní vůni. Rostlina může dorůst až do výšky 3 metrů a její větve se mohou vinout až do délky 8 metrů. V Severní Americe je zimolez ovíjivý pěstován jako okrasná rostlina od 18. století. V současnosti se pěstuje v celém Severní Americe, včetně Kanady a Mexika. Je také oblíbenou rostlinou v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku.
Katalog » Popínavé rostliny » Zimolez ovíjivý