Vyberte stránku

Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘

Latinský název

Popis rostliny

Zimolez ovíjivý 'Serotina' je vytrvalá, nízko rostoucí trvalka s jemnými, větvenými stonky. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a objevují se od června do září. Rostlina může dosahovat výšky až 30 cm a šířky až 60 cm. Je to nenáročná rostlina, která preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je vhodná pro skalky, okraje cest a záhony.

Jak pěstovat Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘

Zimolez ovíjivý „Serotina“ je vytrvalá, stálezelená rostlina s krásnými, tmavě zelenými listy a bílými květy. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném nebo polostinném místě. Je vhodná do skupinových výsadeb, do truhlíků nebo do zahradních jezírek. Pěstování: 1. Zimolez ovíjivý „Serotina“ potřebuje půdu s dobrou drenáží a bohatou na živiny. Půda by měla být lehce kyselá až neutrální. 2. Rostlina má ráda slunné až polostinné stanoviště. 3. Zimolez ovíjivý „Serotina“ se může pěstovat ve skupinových výsadbách, truhlících nebo ve zahradních jezírcích. 4. Rostlinu je nutné zalévat pravidelně, aby se zabránilo jejímu vysychání. 5. Zimolez ovíjivý „Serotina“ je odolný vůči mrazu až do -10 °C. 6. Rostlina může být občas prořezávána, aby se udržela její tvar. 7. Zimolez ovíjivý „Serotina“ může být občas hnojen pomocí univerzálního hnojiva.

Využití Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘

Rostlina Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘ se může využít jako okrasná rostlina, která dodá zahradě nebo terase příjemnou atmosféru. Její listy jsou velmi dekorativní a mohou být využity k ozdobení zahradních jezírek, fontán nebo jiných vodních ploch. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, což jí dodává zajímavý vzhled. Kromě toho může být Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘ také využit jako léčivá rostlina. Jeho listy obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky a mohou být použity k léčbě různých kožních onemocnění. Rostlina může být také využita jako potravinářská surovina. Její listy mohou být použity k přípravě salátů nebo jiných jídel.

Botanický popis

Zimolez ovíjivý 'Serotina' je vytrvalá bylina s dlouhými, převislými stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou malé, bílé až růžové, uspořádané do hroznovitých květenství. Plodem je černá bobule. Rostlina dorůstá do výšky až 1 metr.

Původ a rozšíření Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘

Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘ je druh rostliny z čeledi liliovitých. Jeho původní domovinou je jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje v Číně, Japonsku a Koreji. Rostlina byla později rozšířena do Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V Evropě se vyskytuje ve většině zemí, včetně Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska. V Severní Americe je rozšířená po celém kontinentu, včetně USA a Kanady. V Austrálii se vyskytuje v jižních státech, jako je Victoria, Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie.
Katalog » Popínavé rostliny » Zimolez ovíjivý ‚Serotina‘