Vyberte stránku

Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘

Latinský název Lonicera periclymenum 'Harlequin'

Popis rostliny

Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘ je vytrvalá, popínavá rostlina s jasně zelenými listy a krásnými květy. Květy jsou bílé s fialovým okrajem a mají sladkou vůni. Rostlina může dorůst až do výšky 8 metrů a je vhodná pro použití jako plot nebo na zdobení stěn. Je to nenáročná rostlina, která se dobře daří ve vlhkém a slunném prostředí. Je odolná vůči mrazu až do -20°C.

Jak pěstovat Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘

Zimolez ovíjivý ‘Harlequin’ je vytrvalá, půdopokryvná keřovitá rostlina, která se vyskytuje v celé Evropě. Je to oblíbená rostlina pro svou nenáročnost a krásné květy. Kvete od června do září s jasně žlutými květy, které se postupně mění na oranžovou. Pěstování: Zimolez ovíjivý ‘Harlequin’ preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Může růst ve vlhkých i suchých podmínkách. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Pravidelné zalévání je nezbytné, zejména v suchých obdobích. Hnojení: Zimolez ovíjivý ‘Harlequin’ potřebuje mírné hnojení. Nejlépe je použít organické hnojivo, jako je například kompost nebo hnůj. Hnojivo by mělo být aplikováno jednou za rok, nejlépe na jaře. Škůdci a choroby: Zimolez ovíjivý ‘Harlequin’ je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadnut mšicemi, které se mohou objevit na listech a květech. Pokud se objeví, můžete je odstranit mechanicky nebo použít biologické prostředky.

Využití Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘

Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘ (Lonicera periclymenum 'Harlequin') je vytrvalá, původem z Evropy a Severní Ameriky, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to nenáročná rostlina, která může růst v různých typech půd a ve většině klimatických podmínek. Je to oblíbená rostlina pro její krásné květy, které se objevují na jaře a trvají až do pozdního léta. Květy jsou žluté s červenými skvrnami. Rostlina také produkuje malé, lesklé, tmavě zelené listy. Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘ je oblíbený pro svou schopnost rychle růst a tvořit hustou zónu. Je to ideální volba pro vytváření živých plotů nebo pro vyplňování volných prostorů. Může být také použit k oživení zahradních záhonů nebo ke zkrášlení teras a balkonů. Rostlina je také velmi odolná vůči chorobám a škůdcům.

Botanický popis

Zimolez ovíjivý 'Harlequin' je vytrvalá, popínavá rostlina s dlouhými, převislými větvemi. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na vrcholu zašpičatělé, na bázi srdčité, na rubu světle zelené, na líci tmavě zelené. Květy jsou žluté se červenými skvrnami, uspořádané ve vrcholových květenstvích. Plody jsou červené bobule. Rostlina dorůstá do výšky 3-4 metry.

Původ a rozšíření Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘

Zimolez ovíjivý 'Harlequin' je hybridní odrůda zimolezu ovíjivého (Lonicera periclymenum), která byla vyšlechtěna v Anglii v roce 1845. Je to stálezelená, opadavá keříčkovitá rostlina, která může dosahovat výšky až 3 metry. Květy jsou žluté s červenými skvrnami a objevují se od května do července. Listy jsou tmavě zelené a lesklé. Zimolez ovíjivý 'Harlequin' se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro svou nenáročnost na péči a svůj atraktivní vzhled. Je vhodný pro použití ve volné přírodě, ve skalních zahradách, v parcích a na zahradách. Je odolný vůči mrazu až do -20 °C.
Katalog » Popínavé rostliny » Zimolez ovíjivý ‚Harlequin‘