Vyberte stránku

Zeměžluč okolíkatá

Latinský název Centaurium erythraea

Popis rostliny

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) je malá, trvalka rostoucí do výšky 10-50 cm. Má tenké, často vystoupavé stonky s malými, kopinatými listy. Květy jsou drobné, žluté a mají 5 lístků. Kvete od června do září. Rostlina je oblíbená pro svou léčivou sílu a je často používána jako bylinka. Je to vytrvalá rostlina, která se dobře hodí do skalních zahrad, mezi kameny nebo do nízkých trávníků.

Jak pěstovat Zeměžluč okolíkatá

Zeměžluč okolíkatá je jednou z nejstarších léčivých bylin, které se používají v lidové medicíně. Je to malá tráva s bílými květy, která roste ve vlhkých oblastech po celé Evropě. Rostlina má mnoho léčivých účinků a je často používána k léčbě různých onemocnění. Pěstování Zeměžluče okolíkaté je velmi snadné. Nejlépe se daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být pěstována buď v květináči, nebo přímo v zemi. Při pěstování v květináči je třeba dbát na to, aby byla půda dostatečně vlhká. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Vhodné je také hnojení, které by mělo být prováděno každé dva až tři týdny. Zeměžluč okolíkatá je odolná vůči chorobám a škůdcům, ale je třeba ji pravidelně kontrolovat a odstraňovat plísně a hmyz. Zeměžluč okolíkatá je velmi oblíbenou rostlinou pro její léčivé účinky. Může být použita k léčbě mnoha onemocnění, jako jsou bolesti hlavy, revmatismus, anémie a další. Rostlina je také často používána jako koření a je součástí mnoha tradičních receptů.

Využití Zeměžluč okolíkatá

1. Léčivé účinky: Rostlina Zeměžluč okolíkatá se používá v lidové medicíně k léčbě širokého spektra onemocnění, včetně bolesti hlavy, zánětu močových cest, revmatismu a dalších. 2. Použití v kuchyni: Rostlina Zeměžluč okolíkatá se často používá jako koření nebo přísada do salátů. 3. Použití v kosmetice: Rostlina Zeměžluč okolíkatá se často používá v kosmetických produktech, jako jsou například pleťové masky, tonika a krémy. 4. Použití v zahradnictví: Rostlina Zeměžluč okolíkatá se často používá jako okrasná rostlina v zahradách. Její malé květy přidávají zahradě jasnou barvu.

Botanický popis

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) je jednoletá bylina, která dorůstá výšky 10 až 40 cm. Lodyha je přímá, lysá nebo mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, eliptické až obvejčité, s řídce zoubkovaným okrajem. Květy jsou drobné, žluté, uspořádané do latovitých květenství. Plodem je nažka. Kvete od června do září. Zeměžluč okolíkatá je rozšířena po celé Evropě, včetně České republiky. Roste na slunných místech, v křovinách, na okrajích lesů, na polích a loukách. Je to cenná léčivá rostlina, která se používá k léčbě žaludečních potíží, revmatismu a dalších onemocnění.

Původ a rozšíření Zeměžluč okolíkatá

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) je bylina, která pochází z Evropy a Asie. Roste v mírném podnebí a je velmi rozšířená ve střední a jižní Evropě, stejně jako na Blízkém východě. Roste také ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii. Rostlina se často pěstuje v zahradách a je oblíbenou surovinou pro léčivé účely. Je to jedna z nejstarších bylin, které se používají v lidové medicíně. Rostlina má široké spektrum léčivých účinků, které jsou využívány pro léčbu různých onemocnění, včetně nespavosti, revmatismu, anémie, astmatu a dalších.
Katalog » Dvouletky » Zeměžluč okolíkatá