Vyberte stránku

Zběhovec plazivý

Latinský název Ajuga reptans

Popis rostliny

Zběhovec plazivý je trvalka, která patří do čeledi hluchavkovité. Roste ve formě plazivého keříku s výškou 10-15 cm a šířkou až 30 cm. Listy jsou střídavé, vejčité, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou modré, fialové nebo bílé, sbíhají se do laty a kvetou od května do června. Zběhovec je velmi nenáročný na pěstování a je vhodný pro výsadbu do trávníků, na okraje zahrad nebo do skalek. Je odolný vůči mrazu a suchu, ale je citlivý na přemokření.

Jak pěstovat Zběhovec plazivý

Zběhovec plazivý je nízká, trvalka s jemnými listy a krásnými květy. Je to jedna z nejoblíbenějších trvalek pro použití v zahradách. Je to snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Pěstování: Zběhovec plazivý může být pěstován ve všech typů půd, ale preferuje dobře odvodněnou, hlinitou půdu s pH 5,5-7,0. Měl by být umístěn na slunném místě, ale může tolerovat i částečný stín. Rostlina se množí dělením kořenů nebo semeny. Hnojení a zalévání: Zběhovec plazivý potřebuje mírné hnojení. Použijte obecný hnojivo pro trvalky a aplikujte jej na jaře. Rostlina potřebuje mírné zalévání, ale nesmí být přelévána. Škůdci a choroby: Zběhovec plazivý je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Péče: Zběhovec plazivý je snadno udržovatelná rostlina. Po odkvětu by měly být odstraněny všechny odkvetlé květy, aby se zabránilo samovolnému šíření. Kořeny mohou být občas děleny, aby se rostlina udržela v kontrole.

Využití Zběhovec plazivý

- Zběhovec plazivý je oblíbenou trvalkou, která se často používá jako okrasná rostlina. Její modrofialové květy vykvétají od května do června a mohou být použity k ozdobení zahrad. - Rostlina je také velmi užitečná pro ochranu půdy. Jeho husté listy a kořeny pomáhají udržovat vlhkost a chránit půdu před erozí. - Zběhovec plazivý může být také použit jako živý plot. Jeho husté listy a rychlý růst z něj činí skvělou volbu pro oddělení prostoru. - Rostlina je také velmi odolná vůči škůdcům a nemocem. To znamená, že je méně pravděpodobné, že bude napadeno škůdci nebo onemocní. - Zběhovec plazivý je také velmi snadno pěstovatelný. Jeho rychlý růst znamená, že se může rychle rozrůst a vyplnit prostor.

Botanický popis

Zběhovec plazivý je trvalka, která patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Rostlina má plazivý oddenek, který se šíří po zemi. Listy jsou vejčité až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté a na líci tmavě zelené. Květy jsou fialové až modré, sestavené do laty. Kvete od května do června. Plodem je nažka. Roste v půdách s vyšší vlhkostí, na loukách, v lesích a na skalnatých svazích.

Původ a rozšíření Zběhovec plazivý

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je druh rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Lamiaceae). Pochází z Evropy, Asie a Severní Afriky. V Evropě se vyskytuje ve většině zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Polska, Maďarska, Rakouska, Švýcarska, Nizozemska, Belgie, Dánska, Finska, Norska, Švédska, Islandu a dalších. V Severní Americe se tento druh rozšířil do Kanady a Spojených států. Jeho rozšíření je největší na východním pobřeží, kde se vyskytuje od Nové Anglie po Floridu. Rostlina se také vyskytuje v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Aljašce a Havaji. Zběhovec plazivý je oblíbenou okrasnou rostlinou pro své nízké růstové vlastnosti a krásné modré květy. Je to trvalka, která může být pěstována v trávnících, na okrajích cest, ve skalkách a v květinových záhonech. Může být také pěstován v nádobách a kbelících.
Katalog » Léčivé rostliny » Zběhovec plazivý