Vyberte stránku

žabník kopinatý

Latinský název

Popis rostliny

Žabník kopinatý (Iris pseudacorus) je vytrvalá bylina, která pochází z Evropy a severní Afriky. Roste ve vodních nádržích, na březích rybníků a jezer, stejně jako v mokřadních oblastech. Má širokou, zelenou lodyhu, která dosahuje výšky až 1,2 metru. Listy jsou široké, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou žluté, s červenými skvrnami a mají 6 okvětních lístků. Květy se objevují od května do června. Plody jsou tobolky, které se otevírají, aby uvolnily semena. Žabník kopinatý je invazivní druh, který může překonat místní druhy a způsobit ekologickou nerovnováhu.

Jak pěstovat žabník kopinatý

Žabník kopinatý je velmi snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována v interiéru i venku. Je to nenáročná rostlina, která může růst v jakémkoliv typu půdy a ve většině klimatických podmínek. 1. Půda: Žabník kopinatý potřebuje půdu s dobrou drenáží. Půda by měla být lehká, propustná a bohatá na živiny. Můžete použít směs půdy pro sukulenty nebo směs pro květiny. 2. Slunce: Žabník kopinatý potřebuje dostatek slunečního svitu. Ideální je umístit rostlinu na místo, kde bude mít alespoň částečný stín. 3. Zalévání: Žabník kopinatý potřebuje mírné zalévání. Zalévejte rostlinu jednou týdně, aby se půda udržela vlhká, ale ne přemokřená. 4. Hnojení: Žabník kopinatý potřebuje mírné hnojení. Hnojte rostlinu každé dva až tři týdny po dobu vegetačního období. 5. Škůdci a choroby: Žabník kopinatý je odolný vůči škůdcům a chorobám. Pokud se objeví problémy, můžete použít biologické pesticidy nebo insekticidy. 6. Řez: Žabník kopinatý nepotřebuje řez. Pokud chcete, můžete rostlinu zkrátit, aby byla kompaktnější.

Využití žabník kopinatý

Žabník kopinatý je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou žluté a mají velmi příjemnou vůni. Rostlina je také využívána jako léčivá rostlina. Může být použita k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy a dalších nemocí. Kromě toho může být žabník kopinatý také použit jako potravinářská surovina. Listy a květy mohou být použity jako koření nebo do salátů. Kromě toho může být žabník kopinatý také použit jako zdroj barviva. Květy mohou být použity k výrobě žlutého barviva.

Botanický popis

Žabník kopinatý (Ranunculus reptans) je jednoletá, trsnatá bylina s přízemními stonky. Listy jsou kopinaté, vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou žluté, 5-ti laločnaté, s červenými skvrnami. Plodem je nažka. Roste v mokřadech, na březích rybníků a potoků, v nížinách a na loukách. Kvete od května do července.

Původ a rozšíření žabník kopinatý

Žabník kopinatý (Ranunculus reptans) je druh rostliny z čeledi žabníkovitých. Pochází ze střední a jižní Evropy, ale jeho rozšíření se dostalo do Severní Ameriky, Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Roste v mokřadech, na březích rybníků a na okrajích lesů. Je to trvalka, která může dosáhnout výšky až 30 cm. Květy jsou bílé, žluté nebo růžové a mají 5 lístků. Plodem je nažka.
Katalog » Vodní rostliny » žabník kopinatý