Vyberte stránku

žabník jitrocelový

Latinský název Alisma plantago-aquatica

Popis rostliny

Žabník jitrocelový je vodní rostlina, která se vyskytuje ve všech typech vodních prostředí. Má dlouhé, tenké, stonkovité listy a květy s bílými nebo růžovými lístky. Roste do výšky až 30 cm a má velké, ploché, červené oddenky. Je to jednoletá rostlina, která kvete od června do září. Žabník jitrocelový je cennou potravou pro vodní živočichy a jeho kořeny jsou používány jako léčivá rostlina.

Jak pěstovat žabník jitrocelový

je snadné a nenáročné. Je to vodní rostlina, která může růst ve vodě nebo na břehu. Roste dobře v jezerech, rybnících, potocích a řekách. Může také růst na mokré půdě, ale musí být dostatečně vlhká. Žabník jitrocelový může růst ve většině typů půdy, ale preferuje hluboké, bohaté půdy s vysokým obsahem živin. K pěstování žabníku jitrocelového budete potřebovat semena. Semena můžete zakoupit v obchodech se semenami nebo online. Semena můžete také získat od ostatních pěstitelů. Semena se nejčastěji vysévají na jaře, ale můžete je vysévat po celý rok. Před vysetím semene žabníku jitrocelového je důležité připravit půdu. Půda by měla být dobře odvodněná a měla by být bohatá na živiny. Pokud je půda příliš suchá, můžete ji zvlhčit pomocí postřiku nebo zalévání. Semena žabníku jitrocelového se vysévají na povrch půdy. Nejsou potřeba žádné hluboké záhony. Semena se mohou vysévat buď po jednom nebo ve skupinách po několika. Po vysetí semene je důležité jejich povrch lehce zatlačit, aby se semena dobře přilepila k povrchu půdy. Poté, co jsou semena vyseta, je důležité je udržovat vlhké. To lze provést pravidelným zaléváním nebo postřikem. Rostliny žabníku jitrocelového mohou být také zalévány pomocí trysky nebo hadice. Žabník jitrocelový obvykle kvete od června do září. Květy jsou bílé nebo růžové a mají malou velikost. Květy se objevují na vysokých stoncích nad hladinou vody. Žabník jitrocelový je nenáročná rostlina, která může být pěstována ve vodě nebo na břehu. Je to vynikající volba pro ty, kteří chtějí pěstovat vodní rostliny. Je to také skvělý způsob, jak oživit vodní prostředí a poskytnout útočiště pro ryby a jiné živočichy.

Využití žabník jitrocelový

1. Léčivá rostlina: Žabník jitrocelový je v lidovém léčitelství používán jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé, diuretické a antioxidační účinky. Může být použit k léčbě nachlazení, zánětu močových cest, revmatismu a dalších onemocnění. 2. Pestrolistá rostlina: Žabník jitrocelový je velmi dekorativní rostlina s pestrými listy a květy. Je často používán jako okrasná rostlina v zahradách a na zahradních plochách. 3. Vodní rostlina: Žabník jitrocelový je vodní rostlina, která se často používá k oživení vodních ploch. Rostlina může být použita k omezení růstu řas a alg a také k omezení šíření škůdců. 4. Potravinářská rostlina: Listy žabníku jitrocelového jsou jedlé a mohou být použity jako zelenina nebo do salátů. Květy mohou být také použity jako ozdoba jídel.

Botanický popis

Žabník jitrocelový je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 50 cm. Jeho lodyha je přímá, větvená a obalená šupinatými listy. Listy jsou eliptické nebo vejčité, na bázi srdčité a na okraji zubaté. Květy jsou bílé, malé a uspořádané do klasů. Plodem je nažka. Roste ve vlhkých místech, na březích rybníků, potoků a jezer.

Původ a rozšíření žabník jitrocelový

Žabník jitrocelový je vytrvalá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Jeho rozšíření se dále rozšířilo do Severní Ameriky, Afriky a Austrálie. Roste ve vlhkých oblastech, jako jsou bažiny, louky, potoky a rybníky. Rostlina může být také nalezena v mokřadech a na březích řek. Je to jedna z nejčastěji pěstovaných rostlin v zahradách a parcích. Žabník jitrocelový má malé, modré květy, které se objevují od června do září. Květy jsou obklopeny listy, které jsou ve tvaru srdce. Tyto listy jsou tmavě zelené a mají špičaté špičky. Rostlina může dosáhnout výšky až 40 cm.
Katalog » Vodní rostliny » žabník jitrocelový