Vyberte stránku

žabník drobnokvětý

Latinský název Alisma parviflora

Popis rostliny

Žabník drobnokvětý je vytrvalá bylina, která roste do výšky až 40 cm. Má úzké, střídavé listy a bílé nebo růžové květy s třemi tyčinkami. Roste v mokrých oblastech, jako jsou bažiny, potoky a rybníky. Je to jedna z nejběžnějších druhů žabníku v Severní Americe. Kvete od června do září. Žabník drobnokvětý je ceněn pro své léčivé účinky, které se používají k léčbě kožních onemocnění, revmatismu a dalších nemocí.

Jak pěstovat žabník drobnokvětý

je relativně snadné. Rostlina může být pěstována ve vodě nebo na suchu. Pěstování ve vodě: Žabník drobnokvětý může být pěstován ve vodě, která je hluboká asi 15 cm. Rostlina by měla být umístěna do vody tak, aby její kořeny byly zcela ponořené. Voda by měla být často měněna, aby se zabránilo hnilobě. Pěstování na suchu: Žabník drobnokvětý může být také pěstován na suchu. Pro tento účel je nejlepší použít substrát s vysokým obsahem živin. Substrát by měl být udržován vlhký, ale nikdy by neměl být přemokřený. Rostlina by měla být umístěna na slunné místo. Žabník drobnokvětý by měl být pravidelně hnojen. Nejlepší je použít hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Hnojení by mělo být prováděno každé 2-3 týdny po dobu vegetačního období. Žabník drobnokvětý je náchylný k napadení škůdci a chorobami. Proto je důležité sledovat stav rostliny a včas ji ošetřit.

Využití žabník drobnokvětý

Žabník drobnokvětý je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou malé a bílé a kvete od června do září. Rostlina může být také využita jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky, a proto se často používá pro léčbu kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. Žabník drobnokvětý může být také použit jako biologický prostředek k omezení růstu řas a sinic v jezerech a rybnících. Rostlina může být také využita jako potrava pro ryby, kachny a další vodní ptáky.

Botanický popis

Žabník drobnokvětý je vytrvalá bylina s přímou, vzpřímenou lodyhou, která může dosahovat výšky až 60 cm. Lodyha je obvykle holá nebo mírně chlupatá. Listy jsou vejčité, zubaté nebo celokrajné, na bázi srdčité až široce vejčité, na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové, uspořádané v hroznech. Plodem je tobolka. Kvete od června do srpna. Žabník drobnokvětý se vyskytuje v mokřadech, na březích rybníků a potoků, na okrajích lesů a na loukách. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření žabník drobnokvětý

Žabník drobnokvětý je vytrvalá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Roste ve vlhkých místech, jako jsou rybníky, potoky, bažiny a mokřady. Jeho rozšíření se rozšířilo do Severní Ameriky, Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Žabník drobnokvětý je také oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá v zahradách a parcích.
Katalog » Vodní rostliny » žabník drobnokvětý