Vyberte stránku

Violka zahradní

Latinský název Viola × wittrockiana

Popis rostliny

Violka zahradní je trvalka, která patří do čeledi Violaceae. Roste v průměru 10-15 cm a má krásné, sytě fialové květy s bílými skvrnami. Listy jsou vejčité až obloukovité a mají šedozelenou barvu. Kvete od jara do pozdního léta. Violka zahradní je velmi odolná a snadno se pěstuje. Je to nenáročná rostlina, která potřebuje jen mírně vlhkou půdu a slunné stanoviště. Je vhodná pro skalky, záhony, truhlíky nebo do skupinových výsadeb.

Jak pěstovat Violka zahradní

Violka zahradní je velmi oblíbená rostlina, která může být pěstována v truhlících, na záhonech nebo ve skalkách. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném nebo polostinném místě. Violka zahradní má ráda vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Pokud chcete pěstovat violku zahradní, měli byste ji vysadit na jaře, když je půda dostatečně teplá. Můžete ji vysadit do truhlíku nebo na záhon. Před výsadbou byste měli půdu dobře připravit a přidat do ní hnojivo. Violka zahradní potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Pokud je půda suchá, měli byste ji zalévat alespoň jednou týdně. Violka zahradní může být také řezána. K tomu byste měli použít ostrý nůž nebo nůžky a odříznout staré a poškozené listy. To pomůže rostlině získat novou sílu a podpoří její kvetení. Violka zahradní může být také ošetřena proti škůdcům a chorobám. K tomu můžete použít biologické postřiky nebo chemické insekticidy. Pokud se o svou violku zahradní správně staráte, můžete se těšit na krásné květy po celou sezónu.

Využití Violka zahradní

1. Violka zahradní je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá v zahradách a na trávnících. Její květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity jako součást kompozic nebo jako pozadí pro ostatní rostliny. 2. Violka zahradní je také vynikajícím zdrojem potravy pro hmyz, jako jsou včely a motýli. Jeho květy jsou plné nektaru a jsou oblíbeným cílem pro tyto druhy. 3. Violka zahradní je také vynikajícím zdrojem léčivých účinků. Jeho listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. 4. Violka zahradní může být také použita jako přírodní barvivo. Jeho květy mohou být sušeny a použity k barvení textilu, papíru nebo jiných materiálů. 5. Violka zahradní je také vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Jeho listy a květy obsahují vysoké množství vitamínu C, draslíku, hořčíku a dalších živin.

Botanický popis

Violka zahradní (Viola × wittrockiana) je trvalka s krátkou životností, která patří do čeledi Violaceae. Rostlina má vytrvalé, přímé, lysé stonky, které dosahují výšky 10-30 cm. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky, až 5 cm dlouhé. Květy jsou jednotlivé nebo ve skupinách po 2-4 kusech, mají 5 lístků, které se liší barvou a velikostí. Květy mohou být bílé, růžové, fialové nebo modré. Plodem je tobolka. Violka zahradní je oblíbená pro svou nenáročnost a bohatou kvetoucí sezónu.

Původ a rozšíření Violka zahradní

Violka zahradní (Viola × wittrockiana) je hybridní druh violky, který byl vyšlechtěn v Německu v 19. století. Je to kříženec mezi Viola cornuta a Viola odorata. Tato rostlina je oblíbená pro své jasné barvy a trvanlivost. Violka zahradní se rychle rozšířila po celém světě a je nyní pěstována v mnoha zemích. Je oblíbená pro svou nenáročnost a schopnost přežít v různých klimatických podmínkách. Roste dobře na slunných i polostinných místech a je odolná vůči suchu. Violka zahradní je oblíbená pro své krásné květy, které se objevují od jara do pozdního podzimu. Květy mohou být bílé, žluté, fialové, modré nebo růžové. Rostlina může dosáhnout výšky až 25 cm a je ideální pro pěstování ve skupinách.
Katalog » Dvouletky » Violka zahradní