Vyberte stránku

Violka rohatá

Latinský název Viola cornuta

Popis rostliny

Violka rohatá je malá, trvalka, která patří do čeledi Violaceae. Roste v teplejších oblastech Evropy a Severní Ameriky. Má kompaktní, nízkou stonku, která se může pohybovat od 5 do 15 cm vysoké. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a lesklým povrchem. Květy jsou malé, bílé nebo růžové, s modrými skvrnami a dlouhými, špičatými tyčinkami. Kvete od června do září. Plody jsou malé, černé tobolky. Violka rohatá je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Violka rohatá

Violka rohatá je jednou z nejkrásnějších a nejběžnějších druhů violky. Je to trvalka, která může být pěstována v zahradách, ale také ve sklenících. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném i polostinném stanovišti. Při pěstování violky rohaté je důležité zajistit, aby byla rostlina vždy dobře zalita. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Rostlina potřebuje také dostatek živin, proto je dobré ji občas hnojit. Violka rohatá může být pěstována ve sklenících, ale i venku. Vyžaduje však chráněné stanoviště, kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Doporučuje se také, aby byla rostlina chráněna před silným větrem. Kromě toho je důležité, aby byla rostlina pravidelně odstraňována. To znamená, že je nutné odstraňovat odumřelé květy a listy, aby se udržela čerstvost a krása rostliny. Pokud se o violku rohatou správně staráte, můžete se těšit na krásné květy po celý rok.

Využití Violka rohatá

Violka rohatá je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá v zahradách a na trávnících. Její květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení jakéhokoliv prostoru. Kromě toho se violka rohatá často používá jako léčivá rostlina. Její listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Může být také použita k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. Violka rohatá je také bohatá na vitamín C a může být použita k posílení imunity.

Botanický popis

Violka rohatá je malá, trvalka, která patří do čeledi Violaceae. Rostlina má vzpřímený, lodyhovitý, jednoduchý nebo větvený, pokrytý chlupy, stonky, které dosahují výšky až 15 cm. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkým okrajem, na vrcholu zašpičatělé a na bázi srdčité. Květy jsou jednotlivé nebo ve skupinách po 2 až 5, mají 5 lístků, které jsou žluté, fialové nebo růžové. Plodem je tobolka. Violka rohatá se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření Violka rohatá

Violka rohatá je druh jarního květu z čeledi violkovitých. Pochází z jižní Evropy a severní Afriky, ale dnes se pěstuje po celém světě. Je to nenáročná trvalka, která může být pěstována v zahradách, na trávnících a v parcích. Violka rohatá může růst v jakémkoli typu půdy, ale preferuje dobře odvodněnou, vlhkou půdu. Rostlina může dosáhnout výšky až 15 cm a má malé, sytě fialové květy s bílými skvrnami. Květy se objevují od dubna do června. Violka rohatá je oblíbená pro svou nenáročnost a schopnost přežít v téměř jakémkoli prostředí.
Katalog » Dvouletky » Violka rohatá