Vyberte stránku

Večernice vonná

Latinský název Hesperis matronalis

Popis rostliny

Večernice vonná je trvalka, která patří do čeledi kapustovitých. Roste vysoká až 80 cm a má lodyhy pokryté malými chloupky. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou bílé nebo růžové a mají silnou vůni. Kvete od května do července. Večernice vonná je oblíbená pro svou vůni a je vhodná do skupinových výsadeb. Je nenáročná na péči a snáší sucho.

Jak pěstovat Večernice vonná

Večernice vonná je snadno pěstovatelná rostlina, která může být vysazena na jakémkoli druhu půdy. Je to trvalka, která se obvykle vysazuje na jaře a kvete od června do srpna. Večernice vonná potřebuje slunné stanoviště s dobrou drenáží. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích. Při pěstování večernice vonné je důležité udržovat její okolí čisté a bez plevelů. Večernice vonná je náchylná k houbovým chorobám, takže je důležité, aby byla pravidelně kontrolována a ošetřována fungicidy. Večernice vonná může být řezána a používána k výzdobě interiérů. Květiny mohou být také sušeny a použity k výrobě krásných květinových aranžmá. Večernice vonná je také velmi oblíbená mezi motýly a včelami. Jeho květy jsou velmi atraktivní a plné nektaru, který je pro tyto hmyzí druhy velmi lákavý.

Využití Večernice vonná

1. Okrasná výsadba: Večernice vonná je krásná okrasná rostlina, která se často používá v zahradách a parcích. Její nádherné květy jsou bílé, růžové nebo fialové a voní po vanilce. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. 2. Léčivé účinky: Večernice vonná má léčivé účinky a je často používána jako bylinný čaj. Má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti a může být užitečná při léčbě bolesti hlavy, nachlazení a dalších onemocnění. 3. Parfémy: Večernice vonná je často používána v parfémech a toaletních vodách. Její voňavé květy dodávají parfémům jemnou a sladkou vůni. 4. Koření: Květy večernice vonné se také používají jako koření. Jsou oblíbené pro svou sladkou vanilkovou chuť a mohou být použity do dezertů, salátů nebo do polévek.

Botanický popis

Večernice vonná je vytrvalá bylina s přímým, vzpřímeným, lysým nebo mírně chlupatým stonkem, který dosahuje výšky až 80 cm. Listy jsou eliptické až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté až pilovité. Květy jsou fialové, růžové nebo bílé, s 4 tyčinkami a 4 lístky. Květy se objevují od dubna do června. Plody jsou tobolky. Večernice vonná je rozšířena po celé Evropě a Asii. Roste v lesích, na loukách, v zahradách a na okrajích cest.

Původ a rozšíření Večernice vonná

Večernice vonná je stálezelená bylina pocházející z Evropy a Střední Asie. Jeho původní oblast rozšíření se táhne od Britských ostrovů po západní Sibiř. Rostlina se nyní vyskytuje v celé Evropě, v severní Africe, na Blízkém východě a ve Střední Asii. Ve Spojených státech se rostlina šíří od Massachusetts po Kalifornii. Večernice vonná je také oblíbenou okrasnou rostlinou v mnoha zahradách.
Katalog » Dvouletky » Večernice vonná