Vyberte stránku

Včelník moldavský

Latinský název Dracocephalum moldavica

Popis rostliny

Včelník moldavský je bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá výšky až 30 cm a má krátkou, silnou lodyhu. Listy jsou vejčité až eliptické, na okraji zubaté. Květy jsou modré, fialové nebo bílé, sestavené do laty. Kvete od června do srpna. Rostlina je velmi oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost. Včelník moldavský se používá jako okrasná rostlina v zahradách, ale také jako léčivá bylina. Má protizánětlivé účinky a může být použit k léčbě různých onemocnění.

Jak pěstovat Včelník moldavský

Včelník moldavský je snadno pěstovatelná rostlina, která se hodí do většiny zahradních prostředí. Je to nenáročná trvalka, která může růst ve všech druzích půd a je odolná vůči suchu. Včelník moldavský má rád slunné stanoviště, ale může tolerovat i částečný stín. Při pěstování včelníku moldavského je důležité zajistit, aby byla půda dostatečně vlhká. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Při pěstování včelníku moldavského je také důležité pravidelně hnojit. Nejlépe se hodí hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Včelník moldavský může být řezán zpět po každém kvetení, aby se podpořil jeho růst. Rostlina může být také ořezána na podzim, aby se zabránilo poškození mrazem. Včelník moldavský je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům. Pokud se však objeví problémy, je nejlepší postižené části rostliny odstranit a zničit.

Využití Včelník moldavský

Botanický popis

Včelník moldavský je trvalka, která patří do čeledi Lamiaceae. Rostlina má vzpřímený, lysý až slabě chlupatý, vytrvalý oddenek. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, na okraji zubaté nebo celokrajné. Květy jsou modrofialové až fialové, uspořádané v hroznech. Plodem je tobolka. Rostlina dorůstá výšky až 60 cm. Včelník moldavský se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Roste na suchých, slunných místech, v polopouštích, na skalnatých svazích a na okrajích lesů. Je to jedna z nejběžnějších bylinných rostlin.

Původ a rozšíření Včelník moldavský

Včelník moldavský je jednoletá bylina pocházející z oblasti Střední Asie a Sibiře. Rostlina se vyskytuje v oblastech s mírným podnebím, kde je dostatek vlhkosti. Roste ve vyšších nadmořských výškách, kde je chladnější a vlhčí. Včelník moldavský se rozšířil do Evropy a Severní Ameriky. V Evropě se vyskytuje ve většině zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie a Polska. Ve Spojených státech se vyskytuje ve státech na východním pobřeží, včetně New Yorku, Connecticutu, Massachusetts a Vermontu. Včelník moldavský se používá jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou modré, fialové nebo bílé a mají intenzivní vůni. Rostlina je také užitečná pro své léčivé účinky. Listy a květy se používají k přípravě čajů, které mají uklidňující účinky a mohou pomoci při léčbě nespavosti.
Katalog » Léčivé rostliny » Včelník moldavský