Vyberte stránku

Tykev obecná

Latinský název Cucurbita pepo

Popis rostliny

Tykev obecná je druh rostliny z čeledi tykvovité. Je to trvalka, která může dosahovat výšky až 2 metry. Listy jsou velké, vejčité až široce eliptické, s hladkým okrajem. Květy jsou žluté, jednopohlavné a mají 5 lístků. Plody jsou ve tvaru tykve, mohou být zelené, žluté nebo oranžové a dosahují délky až 30 cm. Dužina je žlutá až oranžová a obsahuje semena. Tykev obecná se používá k přípravě různých pokrmů, jako jsou polévky, saláty a další.

Jak pěstovat Tykev obecná

1. Vyberte si vhodné místo pro pěstování. Tykev obecná je slunná rostlina, která potřebuje hodně slunce a tepla. Ideálním místem pro pěstování je proto místo s dostatkem slunečního svitu a tepla. 2. Připravte půdu. Tykev obecná potřebuje půdu s dobrou drenáží a živinami. Půda by měla být lehká, propustná a bohatá na živiny. Můžete použít směs půdy a rašeliny nebo kompostu. 3. Sázejte semena. Semena tykve obecné můžete vysévat přímo do země nebo je můžete vysévat do nádob. Semena by měla být vysazena asi 1 cm hluboko a rozestupy mezi nimi by měly být asi 30 cm. 4. Pečujte o rostliny. Tykev obecná potřebuje hodně vody, takže je důležité ji pravidelně zalévat. Rostliny by měly být také pravidelně hnojeny. 5. Sklízejte plody. Plody tykve obecné jsou sklízeny, když jsou zralé. Zralé plody jsou tvrdé a mají oranžovou barvu.

Využití Tykev obecná

Tykev obecná je jednoletá rostlina, která se používá k výrobě různých potravin a nápojů. Jeho plody se často používají k výrobě džemů, marmelád, šťáv, polévek a omáček. Plody tykve jsou také bohaté na vitamíny A, C a E a obsahují také vysoké množství vlákniny. Tykev obecná se také často používá jako zelenina. Může být vařena, dušená nebo smažená a je součástí mnoha tradičních jídel. Tykev obecná se také často používá k výrobě oleje a másla. Olej z tykve je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví. Máslo z tykve je také bohaté na vitamíny a minerály a může být použito jako zdravá alternativa k běžnému máslu. Tykev obecná se také často používá k výrobě léčivých přípravků a kosmetických produktů.

Botanický popis

Tykev obecná (Cucurbita pepo) je jednoletá rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). Má silné, dřevnaté stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 3 metrů. Listy jsou velké, vejčité až široce vejčité, s hladkým okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté, samčí a samičí na různých rostlinách. Plody jsou ve tvaru tykve, obvykle zelené nebo oranžové, s hladkou nebo drsnou kůží. Dužina je bílá nebo žlutá a obsahuje semena. Tykev obecná se pěstuje po celém světě pro její plody, které se používají k výrobě polévek, omáček, salátů a dalších pokrmů.

Původ a rozšíření Tykev obecná

Tykev obecná (Cucurbita pepo) je jednoletá rostlina z čeledi tykvovitých. Pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde byla domestikována před více než 10 000 lety. Odtud se postupně rozšířila do Evropy, Afriky a Asie. V současné době je rozšířena po celém světě. Tykev obecná je velmi oblíbenou zeleninou, která se používá k přípravě různých jídel. Je také bohatým zdrojem vitamínů a minerálních látek.
Katalog » Popínavé rostliny » Tykev obecná