Vyberte stránku

Třapatka nachová ‚Alba‘

Latinský název Echinacea purpurea 'Alba'

Popis rostliny

Třapatka nachová 'Alba' je druh rostliny z čeledi Asteraceae, který se používá jako okrasná rostlina. Je to trvalka s bílými květy, které se objevují na vrcholu dlouhých, silných stonků. Květy mají šest lístků a jsou obklopeny tmavě zelenými listy. Rostlina může dosáhnout výšky až 1,2 metru a její květy se objevují od června do září. Třapatka nachová 'Alba' je odolná vůči mrazu a je vhodná pro pěstování v otevřeném terénu. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje jen málo péče a může růst na slunných nebo polostinných místech.

Jak pěstovat Třapatka nachová ‚Alba‘

Třapatka nachová 'Alba' je velmi oblíbená okrasná rostlina, která je snadno pěstovatelná a může být vysazena v jakémkoli typu zahrady. Tato rostlina je odolná vůči mrazu až do -30 stupňů Celsia a je schopna růst v mnoha různých typech půd. Nejlepším místem pro výsadbu třapatky nachové 'Alba' je slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Rostlina potřebuje dostatek světla, aby mohla produkovat květy, ale neměla by být vystavena přímému slunečnímu záření. Vyhněte se také vlhkým oblastem, protože třapatka nachová 'Alba' není odolná vůči plísním. Před výsadbou třapatky nachové 'Alba' je nutné půdu důkladně připravit. Půda by měla být dobře odvodněná a měla by být obohacena o organické hnojivo. Po výsadbě je nutné rostlinu pravidelně zalévat, aby byla půda vlhká, ale ne příliš mokrá. Třapatka nachová 'Alba' je velmi odolná rostlina a je schopna růst bez žádného škůdce nebo choroby. Nicméně, je důležité, abyste rostlinu pravidelně kontrolovali a odstraňovali všechny poškozené listy a květy. To vám pomůže udržet rostlinu zdravou a silnou.

Využití Třapatka nachová ‚Alba‘

Třapatka nachová 'Alba' je vytrvalá rostlina, která je oblíbená pro svou bílou barvu a velké květy. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky, protože je snadno pěstovatelná, odolná a má dlouhou dobu kvetení. Rostlina je často využívána jako okrasná rostlina, ale může být také využita k léčebným účelům. Třapatka nachová 'Alba' je bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály, které jsou užitečné pro lidské zdraví. Rostlina se často používá k léčbě nachlazení, chřipky a dalších respiračních onemocnění. Může být také využita k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a akné. Třapatka nachová 'Alba' může být také využita k aromaterapii. Květy mohou být sušeny a použity k výrobě vonných sáčků nebo vonných olejů. Tyto vonné sáčky nebo oleje mohou být použity k relaxaci a uvolnění stresu. Kromě toho se třapatka nachová 'Alba' často používá jako potravinářská přísada. Květy mohou být použity k výrobě sirupů, marmelád, džemů a dalších sladkostí. Květy mohou být také použity k výrobě bylinných čajů.

Botanický popis

Třapatka nachová 'Alba' je vytrvalá bylina s hustou, rozvětvenou lodyhou. Listy jsou vejčité až eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou bílé, sestavené do hroznu, s krátkými, špičatými trubkami a širokými, plochými okvětními lístky. Květy se objevují od června do září. Plody jsou tobolky s malými semeny. Rostlina dorůstá výšky až 80 cm.

Původ a rozšíření Třapatka nachová ‚Alba‘

Třapatka nachová 'Alba' je hybridní odrůda třapatky nachové (Echinacea purpurea). Tato odrůda byla vyšlechtěna v roce 1999 v Německu. Je to bílá varianta třapatky nachové, která je oblíbená pro svou atraktivní barvu a vysokou odolnost vůči chorobám. Třapatka nachová 'Alba' se rychle rozšířila po celém světě a je dnes oblíbenou volbou pro zahradníky. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -30 stupňů Celsia a je schopná růst ve většině typů půd. Je to nenáročná rostlina, která potřebuje jen málo vody a slunce. Třapatka nachová 'Alba' je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána v zahradách, na záhonech a v květináčích. Rostlina je také oblíbená pro své léčivé účinky, které jsou spojeny s jejími kořeny a listy.
Katalog » Léčivé rostliny » Třapatka nachová ‚Alba‘