Vyberte stránku

Topolovka růžová ‚Sawyers‘

Latinský název Alcea rosea 'Sawyers'

Popis rostliny

Topolovka růžová ‚Sawyers‘ (Alcea rosea 'Sawyers') je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi Malvaceae. Je to vysoká, štíhlá rostlina s dlouhými, přímými stonky až do výšky 2 metrů. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou velké, růžové až fialové, s bílými skvrnami. Kvete od června do září. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20 °C. Je to nenáročná rostlina, která se dobře hodí do skupinových výsadeb, na okraje zahrad a do truhlíků.

Jak pěstovat Topolovka růžová ‚Sawyers‘

Topolovka růžová ‚Sawyers‘ je velmi dekorativní rostlina, která vytváří krásné růžové květy. Je to trvalka, která může být pěstována v zahradě nebo ve skleníku. Pěstování: Topolovka růžová ‚Sawyers‘ má ráda slunné až polostinné stanoviště. Měla by být vysazena do hlubokého, živného a dobře odvodněného půdnatého substrátu. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Během období sucha je nutné ji zalévat. Hnojení: Topolovka růžová ‚Sawyers‘ potřebuje pravidelné hnojení. Nejlépe se hodí hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Hnojit by se mělo jednou za měsíc od jara do podzimu. Škůdci a choroby: Topolovka růžová ‚Sawyers‘ je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadena mšicemi, padlím nebo plísní. V takovém případě je nutné použít postřik proti škůdcům nebo fungicid. Šíření: Topolovka růžová ‚Sawyers‘ se může šířit semeny nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat na jaře do půdy nebo do květináčů. Trsy lze dělit na jaře nebo na podzim.

Využití Topolovka růžová ‚Sawyers‘

Topolovka růžová ‚Sawyers‘ je vytrvalá rostlina, která se používá pro dekorativní účely. Je to nádherná rostlina s velkými růžovými květy, které kvetou od června do září. Rostlina je vhodná pro řez a může být použita jako solitérní rostlina nebo ve skupinách. Může být také použita k vytvoření živého plotu nebo ke zkrášlení okrasných zahrad. Topolovka růžová ‚Sawyers‘ je také vhodná pro pěstování v květináčích a může být použita k ozdobení teras a balkonů. Rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcům a je snadno pěstovatelná.

Botanický popis

Topolovka růžová ‚Sawyers‘ (Alcea rosea 'Sawyers') je vytrvalá, polokeřovitá rostlina s výškou až 2 metry. Listy jsou střídavé, eliptické až vejčité, s lesklou, tmavě zelenou barvou. Květy jsou velké, růžové, se šesti lístky a sbíhajícími se tyčinkami. Kvete od června do září. Plody jsou tobolky. Topolovka růžová ‚Sawyers‘ má ráda slunná stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je odolná vůči mrazu až do -29 °C.

Původ a rozšíření Topolovka růžová ‚Sawyers‘

Topolovka růžová ‚Sawyers‘ (Alcea rosea 'Sawyers') je hybridní odrůda topolovky růžové, která byla vyšlechtěna v roce 1988 v Anglii. Tato odrůda se vyznačuje velkými, jasně růžovými květy a je velmi oblíbená mezi pěstiteli květin. Rostlina je odolná vůči chorobám a mrazu a je schopná přežít i v těžkých podmínkách. Topolovka růžová ‚Sawyers‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost. Roste dobře ve většině typů půd a je schopná přežít i v extrémních podmínkách. Je vhodná pro pěstování v zahradách, na trávnících a na okrajích silnic. Je také často používána jako okrasná rostlina v parkách a veřejných prostranstvích.
Katalog » Dvouletky » Topolovka růžová ‚Sawyers‘