Vyberte stránku

Tamarind indický

Latinský název Tamarindus indica

Popis rostliny

Tamarind indický je tropická stromovitá rostlina, která dorůstá výšky až 20 metrů. Má velké listy, které jsou vejčité až obvejčité a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou bílé až růžové a plody jsou velké, podlouhlé a mají oranžovou barvu. Plody obsahují žlutou dužinu, která je sladkokyselá a je používána jako koření nebo jako přísada do nápojů. Tamarind indický je oblíbený pro svou odolnost vůči suchu a jeho plody jsou bohaté na vitamíny a minerály.

Jak pěstovat Tamarind indický

Tamarind indický je tropická rostlina, která může růst až do výšky 20 metrů. Je to stálezelený keř nebo strom s velkými listy a širokými, šedozelenými korunami. Kvete bílými květy a plody jsou ve tvaru podlouhlého ovoce, které se skládá z mnoha semínek. Tamarind indický je oblíbenou rostlinou pro jeho chutné a aromatické plody, které se používají v mnoha kuchyních po celém světě. Pokud chcete pěstovat tamarind indický, je nejlepší začít s nákupem sazenic. Sazenice by měly být zasazeny do hlubokého, širokého a dobře odvodněného květináče. Půda by měla být bohatá na živiny a měla by být lehce kyselá. Rostlina potřebuje spoustu slunečního světla, aby mohla růst, a proto by měla být umístěna na slunném místě. Tamarind indický potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitý. Zalévejte jej jednou týdně a ujistěte se, že půda je vždy mírně vlhká. Rostlina by měla být také pravidelně hnojena. Použijte kvalitní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, abyste podpořili růst listů a plodů. Tamarind indický je odolný vůči škůdcům a chorobám, ale může být náchylný k napadení hmyzem. Pokud se objeví škůdci, je nejlepší je odstranit ručně nebo použít bezpečný pesticid. Pokud se o tamarind indický staráte správně, můžete očekávat, že vám bude dávat plody po dobu několika let. Plody jsou obvykle zralé od června do září a mohou být sklizeny, když jsou žluté nebo oranžové.

Využití Tamarind indický

Tamarind indický je využíván jako potravinářská surovina, léčivá rostlina a také jako dekorace. - Potravinářská surovina: Plody tamarindu se používají jako koření, které dodávají jídlu sladkokyselou chuť. Plody se také používají k výrobě marmelád, džemů, sirupů a nápojů. - Léčivá rostlina: Tamarind indický má řadu léčebných účinků. Plody tamarindu jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mají protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální účinky. Rostlina se také používá k léčbě nachlazení, bolesti hlavy, zažívacích potíží a dalších onemocnění. - Dekorace: Tamarind indický je oblíbenou dekorací, protože má velké listy a krásné plody. Rostlina je často vysazována v zahradách a parkách.

Botanický popis

Tamarind indický je stálezelený tropický strom, který může dosahovat výšky až 20 metrů. Listy jsou eliptické, lesklé, s dlouhými řapíky, až 15 cm dlouhé. Květy jsou žluté, malé a shromážděné do květenství. Plody jsou vejčité, až 15 cm dlouhé, se silnou slupkou, která se odlupuje a ukrývá pod ní sladkokyselou dužinu, která je bohatá na vitamíny a minerály. Tamarind indický je pěstován po celém světě pro svou dužinu, která se používá jako koření a přísada do potravin.

Původ a rozšíření Tamarind indický

Tamarind indický je stálezelený tropický strom, který pochází z Afriky. Jeho původní oblasti jsou v jihovýchodní Asii a na Středním východě. Rostlina se dnes pěstuje po celém světě, zejména v tropických oblastech, jako je Indie, Srí Lanka, Thajsko, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Mexiko, Brazílie, Peru, Argentina, Venezuela a Karibik. Tamarind indický se také pěstuje v Austrálii, Novém Zélandu, Jižní Africe a na Havaji.
Katalog » Exotické rostliny » Tamarind indický