Vyberte stránku

Stulík žlutý

Latinský název Nuphar lutea

Popis rostliny

Stulík žlutý je vodní rostlina, která se vyskytuje ve většině evropských zemí. Roste ve stojatých a mírně tekoucích vodách, jako jsou rybníky, potoky a jezera. Má velké, žluté květy, které se objevují od června do září. Listy jsou ve tvaru srdce a mají příčné žilky. Stulík žlutý může dosahovat výšky až 1 metr. Jeho kořeny jsou dlouhé a silné, což mu umožňuje pevně se držet dna. Rostlina je oblíbenou potravou pro ryby a ptáky.

Jak pěstovat Stulík žlutý

Stulík žlutý je vodní rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina v akváriích. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1,5 metru. Má žluté květy, které se objevují na jaře a trvají až do pozdního léta. Pěstování stulíku žlutého je snadné a je vhodný pro začátečníky. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo. Stulík žlutý potřebuje slunné místo s dostatečným množstvím vody. Můžete ho pěstovat ve skupinách nebo v jednotlivých kontejnerech. Když je místo vybráno, je třeba připravit půdu. Stulík žlutý potřebuje bohatou, propustnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,5. Přidejte do ní trochu kompostu nebo rašeliny. Poté můžete zasadit stulík žlutý. Semena se mohou zasít přímo do půdy nebo můžete použít sazenice. Sazenice by měly být zasazeny do hloubky asi 5 cm. Udržujte půdu vlhkou a ujistěte se, že je dostatek vody. Stulík žlutý potřebuje dostatek vody, aby mohl růst. Můžete ho také hnojit každé dva týdny. Stulík žlutý je odolný vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví problémy, můžete je odstranit postřikem pesticidu. Pokud se o stulík žlutý staráte správně, můžete se těšit na krásnou rostlinu s žlutými květy.

Využití Stulík žlutý

Stulík žlutý je využíván jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou používány k výzdobě zahrad, bazénů a jezírek. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina. Listy a květy stulíku žlutého jsou bohaté na flavonoidy a mají protizánětlivé účinky. Rostlina může být také použita jako potravinářská surovina. Květy stulíku žlutého se často používají k výrobě sirupů, džemů a ovocných nápojů. Květy mohou být také sušeny a použity jako koření.

Botanický popis

Stulík žlutý (Nuphar lutea) je vodní rostlina, která patří do čeledi Nymphaeaceae. Roste ve vodních nádržích, jezerech a rybnících po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Rostlina má vzpřímenou stonku, která se může vyskytovat ve výšce až 1 metr. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhým řapíkem a mohou dosahovat délky až 25 cm. Květy jsou žluté a mají 5 okvětních lístků. Plodem je tobolka, která obsahuje semena. Stulík žlutý je oblíbenou potravou pro ryby a ptáky.

Původ a rozšíření Stulík žlutý

Stulík žlutý je vodní rostlina, která pochází z Evropy a severní Asie. Jeho původní oblasti zahrnují střední a jižní Evropu, severní Afriku, severní části Středního východu a severní části Asie. Rostlina se nyní rozšířila do mnoha dalších oblastí, včetně Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Stulík žlutý je obvykle nalezen v mělkých vodních plochách, jako jsou rybníky, potoky a jezera. Může také růst na březích řek a jezer. Rostlina může růst ve vodě až do hloubky 1,5 metru. Roste nejlépe ve vodách s mírnou až střední teplotou a pH 5,5 až 8,5.
Katalog » Léčivé rostliny » Stulík žlutý