Vyberte stránku

Stulík žlutý var. rubripetala

Latinský název Nuphar lutea var. rubripetala

Popis rostliny

Stulík žlutý var. rubripetala je vodní rostlina, která pochází z Evropy a Asie. Roste ve vodních tocích, jezerech a rybnících. Má velké, žluté květy s červenými okraji, které se objevují od června do srpna. Listy jsou vejčité až eliptické a mají na okrajích zubaté hrany. Rostlina může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Je to vytrvalá rostlina, která může žít až 10 let.

Jak pěstovat Stulík žlutý var. rubripetala

je relativně snadné. Je to trvalka, která vyžaduje mírnou až střední vlhkost půdy a slunné až polostinné stanoviště. Rostlina může být pěstována ve vodě nebo na břehu jezera. Při pěstování ve vodě by měla být rostlina umístěna do hloubky asi 30 cm. Voda by měla být čistá a měla by být občas měněna. Při pěstování na břehu jezera by měla být rostlina umístěna do hloubky asi 15 cm. Stulík žlutý var. rubripetala potřebuje dostatek živin, aby se mohl zdravě rozvíjet. Proto je důležité pravidelně hnojit. Nejlépe se hodí organické hnojivo, jako je například kompost nebo hnůj. Rostlina může být také ořezávána, aby se udržela její tvar. Ořezávání by mělo být prováděno po odkvětu. Stulík žlutý var. rubripetala může být také chráněn před chladem. Může být například pokryta mulčem nebo jiným materiálem, aby se zabránilo mrazu.

Využití Stulík žlutý var. rubripetala

Stulík žlutý var. rubripetala je vodní rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina v akváriích a jezírcích. Je to také oblíbená potrava pro ryby a ptáky. Rostlina může být také použita k léčbě některých onemocnění, jako je astma, bronchitida a revmatismus. Může být také použita k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka. Stulík žlutý var. rubripetala může být také použit jako přírodní barvivo pro potraviny a textil.

Botanický popis

Původ a rozšíření Stulík žlutý var. rubripetala

Stulík žlutý var. rubripetala (Nuphar lutea var. rubripetala) je druh vodní rostliny, která pochází z Evropy a Severní Ameriky. Roste ve stojatých vodách, jako jsou rybníky, jezera a potoky. Jeho původní oblast rozšíření se táhne od Britské Kolumbie po Aljašku, na jihovýchodě do státu New York a na jihozápadě do státu Washington. Tato rostlina může být nalezena také v jižní Evropě, například ve Španělsku, Francii, Itálii a Německu. V posledních letech se tento druh rozšířil i do dalších oblastí, jako je Čína, Japonsko a Austrálie. Stulík žlutý var. rubripetala je velmi odolná rostlina, která může růst ve vodě s teplotou od 0 °C do 30 °C. Je to vytrvalá rostlina, která může růst až do výšky 1,5 metru. Kvete od června do září a jeho květy mají oranžovou barvu.
Katalog » Vodní rostliny » Stulík žlutý var. rubripetala