Vyberte stránku

Stulík žlutý var. punctata

Latinský název Nuphar lutea var. punctata

Popis rostliny

Stulík žlutý var. punctata je vodní rostlina, která roste ve vodních nádržích a stojatých vodách po celé Evropě. Roste ve skupinách a má velké, žluté květy s červenou tečkou uprostřed. Listy jsou vejčité až eliptické a mají na okraji drobné zuby. Květy se objevují od června do srpna a jsou obklopeny velkými, zelenými listy. Stulík žlutý var. punctata je vytrvalá rostlina, která může dosáhnout výšky až 1,5 metru.

Jak pěstovat Stulík žlutý var. punctata

Stulík žlutý var. punctata je vodní rostlina, která se často pěstuje v akváriích a jezírcích. Rostlina má velmi dekorativní listy a květy, které jsou žluté a mají tmavé tečky. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Pěstování: Stulík žlutý var. punctata může být pěstován ve vodě s hloubkou až 30 cm. Rostlina potřebuje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je důležité, aby byla půda dostatečně vlhká, ale nikdy ne příliš mokrá. Rostlina může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Hnojení: Stulík žlutý var. punctata potřebuje mírné hnojení. Nejlépe je použít hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Hnojivo by mělo být aplikováno jednou za měsíc. Řez: Rostlina by měla být řezána jednou za rok, aby se udržela její kompaktní forma. Škůdci a choroby: Stulík žlutý var. punctata je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadeno šneky a slimáky.

Využití Stulík žlutý var. punctata

Stulík žlutý var. punctata je využíván jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení zahrad, bazénů nebo jezírek. Rostlina je také vhodná pro akvária, protože její listy a květy mohou filtrovat vodu a čistit ji. Rostlina je také vhodná pro pěstování v nádržích, protože její kořeny pomáhají udržovat dno nádrže stabilní. Kromě toho se stulík žlutý var. punctata používá k léčbě různých onemocnění, jako je astma, bronchitida, anémie a další. Rostlina obsahuje také látky, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Botanický popis

Stulík žlutý var. punctata je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 m. Listy jsou vejčité, lesklé, na okraji zubaté až pilovité. Květy jsou žluté, s červenými skvrnami, uspořádané do krátkých hroznovitých lat. Plodem je tobolka. Rostlina roste ve stojatých vodách a mokřadech.

Původ a rozšíření Stulík žlutý var. punctata

Stulík žlutý var. punctata (Nuphar lutea var. punctata) je druh vodní rostliny z čeledi Stulíkovité (Nymphaeaceae). Je to endemická rostlina severní Evropy, která se vyskytuje v jezerech a rybnících ve Skandinávii, Finsku, Dánsku, Německu, Polsku a Rusku. Rostlina může být také nalezena v severní Francii, Belgii a Holandsku. Stulík žlutý var. punctata je poměrně velká rostlina s listy, které mohou dosahovat až do délky 30 cm. Rostlina má žluté květy, které se objevují od června do srpna. Květy jsou obvykle uspořádány ve skupinách po 3 až 5 kusech. Rostlina má také malé černé semena, která se mohou šířit vodou. Stulík žlutý var. punctata je oblíbenou rostlinou pro akvária a jeho květy jsou často používány k dekoraci. Rostlina je také často používána k ochraně vodních ekosystémů, protože je schopna filtrovat škodlivé látky z vody.
Katalog » Vodní rostliny » Stulík žlutý var. punctata