Vyberte stránku

Stolístek

Latinský název Myriophyllum pinnatum

Popis rostliny

Stolístek je vodní rostlina, která patří do čeledi Haloragaceae. Roste ve vodních nádržích a jezerech po celém světě. Má dlouhé, tenké, zelené stonky, které se mohou vyvinout až do délky 1 metru. Na stoncích jsou přízemní listy, které jsou uspořádány ve třech řadách. Listy mají 4-8 párů drobných, kopinatých lístků. Stolístek kvete během léta, když se objeví malé, bílé květy. Tyto květy se skládají z 4-5 korunních lístků a 4-5 tyčinek. Stolístek je velmi oblíbenou rostlinou pro akvária a rybníky, protože jeho listy poskytují úkryt pro ryby a jeho kořeny čistí vodu.

Jak pěstovat Stolístek

Stolístek je vodní rostlina, která se často používá k dekoraci akvárií. Je to velmi snadno pěstovatelná rostlina, která může růst až do výšky 30 cm. Rostlina má malé, zelené listy, které jsou uspořádány ve formě hvězdy. Pěstování stolístku je velmi jednoduché. Nejprve je třeba zajistit, aby byla voda v akváriu dostatečně čistá a teplá. Ideální teplota je mezi 22-25°C. Poté je třeba přidat do akvária substrát, který poskytne dostatečnou podporu pro kořeny rostliny. Stolístek můžete přidat buď do substrátu, nebo ho můžete připojit na kameny nebo jiné objekty v akváriu. Dalším krokem je zajistit dostatečné osvětlení. Stolístek potřebuje světlo, aby mohl růst. Doporučuje se používat speciální akvarijní osvětlení, které poskytuje dostatečné množství světla. Kromě toho je třeba zajistit dostatečnou úpravu vody. Stolístek potřebuje kyselou vodu s pH mezi 6,5-7,5. Také je třeba udržovat dostatečnou hladinu dusíku, fosforu a draslíku v akváriu. Pokud se o stolístek správně staráte, může růst až do výšky 30 cm. Můžete také propagovat rostlinu tím, že ji budete pravidelně řezat a odstraňovat staré listy. To pomůže udržet rostlinu zdravou a silnou.

Využití Stolístek

Stolístek je vodní rostlina, která se často používá v akváriích a jezírcích. Jeho listy jsou zelené a má malé, fialové květy. Rostlina je schopna rychle růst a může být použita k omezení šíření alg a kontrolovat růst řas. Stolístek je také účinným filtračním prostředkem pro odstraňování škodlivin z vody. Může absorbovat toxiny, jako je fosfor a dusičnany, které jsou produkovány průmyslovou činností. Rostlina také absorbuje živiny, které jsou potřebné pro růst řas a alg. Stolístek je také užitečný pro ochranu vodních ptáků a ryb. Jeho husté listy poskytují úkryt pro malé ryby a ptáky, kteří se mohou schovat před predátory. Kromě toho stolístek může být použit k ozdobení vodních ploch. Jeho zelené listy a fialové květy dodávají vodnímu prostředí příjemný vzhled.

Botanický popis

Stolístek je vodní rostlina, která patří do čeledi Haloragaceae. Roste ve vodních nádržích, jezerech a řekách po celém světě. Má dlouhé, tenké, vodorovně se rozvětvené stonky, které se mohou táhnout až do hloubky 1,5 metru. Listy jsou ve tvaru srdce a mají 4-9 párů lístků. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a vyrůstají na koncích stonků. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Stolístek je oblíbeným druhem pro akvarijní ryby, protože poskytuje úkryt a potravu.

Původ a rozšíření Stolístek

Stolístek je druh vodní rostliny, který pochází z Evropy a Asie. Jeho domovinou je Středozemní moře a jeho okolí. Rostlina se rozšířila do mnoha oblastí světa, včetně Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Stolístek je oblíbenou rostlinou pro akvária a jezírka. Může růst ve vodě až do hloubky 1,2 metru. Rostlina má dlouhé, tenké listy, které jsou špičaté a mají modré skvrny. Květy jsou malé a bílé. Stolístek je vysoce odolný vůči chorobám a škůdcům. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve vodě s nízkou hladinou živin. Rostlina je schopna růst ve vodě s vysokou hladinou soli. Stolístek je oblíbenou rostlinou pro akvária a jezírka, protože je schopný filtrovat škodlivé látky z vody. Rostlina také pomáhá udržovat vodu čistou a kyslíkovou.
Katalog » Vodní rostliny » Stolístek