Vyberte stránku

Starček

Latinský název Senecio scandens

Popis rostliny

Starček je vytrvalá rostlina, která pochází z jižní Afriky. Má dlouhé, pružné stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 3 metrů. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou žluté, sestavené do hroznovitých květenství. Kvete od června do září. Starček je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se používá ke zdobení teras a balkonů. Je nenáročná na péči a snadno se pěstuje.

Jak pěstovat Starček

Starček je snadno pěstovatelná rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to vytrvalá rostlina s dlouhými, pružnými stonky a lesklými listy. Starček má rád světlé, slunné místo, ale může tolerovat i částečný stín. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Nejlepší je zalévat ji jednou týdně, aby se země udržela vlhká. Rostlina potřebuje také pravidelnou hnojení, nejlépe každé 2-3 týdny. Starček můžete pěstovat ve skleníku nebo venku. V obou případech by měla být rostlina chráněna před silným větrem a mrazem. Pokud ji pěstujete venku, měli byste ji přes zimu přesadit do skleníku nebo dovnitř. Starček je velmi odolný vůči škůdcům a nemocem, ale může být napadán mšicemi. Můžete je odstranit ručně nebo použít insekticidní sprej.

Využití Starček

Starček je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Jeho výhonky jsou dlouhé a lepkavé, což umožňuje, aby se mohl použít k zavěšení na ploty nebo zdi. Rostlina má také velmi atraktivní květy, které jsou bílé nebo žluté. Starček je také velmi odolný vůči suchu a může růst i ve stínu. Kromě toho, že se používá jako okrasná rostlina, může být Starček také užitečný pro ochranu před hmyzem. Jeho listy mají silnou vůni, která odpuzuje mnoho druhů hmyzu. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina. Listy a květy Starčku jsou bohaté na vitamín C a mohou být použity k léčbě nachlazení a kašle.

Botanický popis

Starček je vytrvalá, převislá rostlina s dlouhými, tenkými lodyhami, které se mohou vinout až do délky až 3 metry. Listy jsou vejčité, střídavé, na okraji zubaté a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou žluté, malé a shromážděné do hroznovitých květenství. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Starček je oblíbenou okrasnou rostlinou, která může být použita k ozdobení plotů, záhonů nebo jako popínavá rostlina.

Původ a rozšíření Starček

Starček (Senecio scandens) je druh rostliny z čeledi Asteraceae, který se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe. Rostlina má dlouhé, tenké lodyhy, které se mohou vyšplhat až do výšky 10 metrů. Listy jsou vejčité až obvejčité, s hladkými okraji a špičatým koncem. Květy jsou bílé až žluté a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé bobule. Starček se pěstuje jako okrasná rostlina v subtropických oblastech. Je to oblíbená rostlina pro její schopnost rychle růst a proto se často používá k vytváření závěsných koší a plotů. Rostlina je také oblíbená pro svou odolnost vůči suchu a nenáročnost na péči. Starček se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, včetně Mexika, Kostariky, Panamy, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Paraguaye a Brazílie. Rostlina se také pěstuje v oblastech s podobným podnebím po celém světě, včetně USA, Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.