Vyberte stránku

špirlice

Latinský název Sarracenia × catesbaei

Popis rostliny

Špirlice je hybridní rostlina, která pochází z jižních Spojených států. Je to trvalka s dlouhými, tenkými, vějířovitými listy, které se nacházejí na vysokých, silných stoncích. Listy mají špičaté vrcholy a jsou obvykle zbarveny do červena nebo oranžova. Na vrcholu listu se nachází malá, bílá květenství. Rostlina má ráda vlhkost a slunné stanoviště. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči chorobám a škůdcům.

Jak pěstovat špirlice

je relativně snadné. Nejdůležitější je zajistit jí dostatek světla a vlhkosti. Špirlice se nejlépe pěstuje ve venkovním prostředí, kde může být vystavena slunečnímu svitu. Pokud je to možné, umístěte rostlinu na místo, kde bude mít alespoň částečnou ochranu před deštěm a silným větrem. Špirlice potřebuje dostatek vlhkosti, aby se cítila dobře. Zalévejte ji každý den, aby půda byla vlhká, ale ne mokrá. Pokud je půda příliš suchá, můžete rostlinu postříkat vodou. Špirlice potřebuje také dostatek živin. Přidejte do půdy kompost nebo organické hnojivo, aby rostlina měla dostatek živin. Špirlice může být náchylná k chorobám, jako je plísňová infekce nebo hniloba kořenů. Udržujte rostlinu v čistém prostředí a odstraňte poškozené listy, abyste zabránili šíření choroby.

Využití špirlice

Špirlice je druh rostliny, která se používá k dekoraci a ozdobě. Je to velmi atraktivní rostlina s jasnými barvami a zajímavými tvarovanými listy. Rostlina je oblíbená pro svou schopnost filtrovat vzduch a čistit ho od škodlivin. Může být také použita k osvěžení vzduchu v domácnosti nebo kanceláři. Špirlice může být také použita k osvěžení vody v akváriu. Rostlina absorbuje škodlivé látky z vody a udržuje ji čistou. Špirlice může být také použita k léčbě některých kožních onemocnění. Rostlina obsahuje látky, které mají antiseptické a protizánětlivé účinky.

Botanický popis

Špirlice (Sarracenia × catesbaei) je vytrvalá, trsnatá rostlina s krátkými kořeny. Její listy jsou ve tvaru trubice, které mohou dosahovat až do výšky 30 cm. Listy mají na vrcholu širokou, červenou, kopinatou hlavu. Na spodní straně listů se nacházejí malé, bílé, květnaté květy. Květy se objevují od dubna do června. Špirlice produkuje malé, černé semena, která se sklízejí v létě. Rostlina má ráda vlhké, bahnité půdy a slunné stanoviště.

Původ a rozšíření špirlice

Špirlice (Sarracenia × catesbaei) je hybridní druh rostliny, který byl poprvé popsán v roce 1812. Je to hybrid mezi Sarracenia flava a Sarracenia leucophylla. Rostlina je původem z jižních států USA, kde se vyskytuje v přírodě. Špirlice se dnes pěstuje po celém světě jako okrasná rostlina. Je oblíbená pro svou nádhernou barvu a dekorativní listy. Rostlina je také často používána v akváriích a teráriích. Špirlice je velmi odolná rostlina, která může růst v mnoha různých podmínkách. Může růst ve slunných i stinných oblastech, v suchých i vlhkých půdách a dokonce i ve vodě. Špirlice je oblíbená pro svou jednoduchou péči. Vyžaduje jen málo vody a může být snadno přesazována. Rostlina je také odolná vůči škůdcům a chorobám.
Katalog » Vodní rostliny » špirlice