Vyberte stránku

špirlice

Latinský název Sarracenia × catesbaei × psittacina

Popis rostliny

Špirlice je hybridní rostlina, která pochází z jižních Spojených států. Je to trvalka, která má vysoké, kuželovité listy s vyhloubenými okraji. Listy jsou obvykle zbarvené do růžova nebo červena. Na vrcholu listu se nachází malá, bílá květenství. Rostlina má také hustou, šedou kořenovou soustavu. Špirlice je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána v akváriích.

Jak pěstovat špirlice

je relativně snadné. Špirlice je vytrvalá, odolná rostlina, která se dobře daří v mírném podnebí. Je to druh rostliny, který je obzvláště vhodný pro pěstování v nádobách. Nejprve je třeba zvolit správnou nádobu. Špirlice potřebuje hlubokou nádobu s dostatečným množstvím drenážních otvorů. Nádoba by měla být vyrobena z plastu nebo keramiky a měla by být dostatečně velká na to, aby poskytla dostatečný prostor pro kořeny rostliny. Dalším krokem je připravit substrát. Substrát by měl být směsí rašeliny, písku a jílu. Měl by být dostatečně propustný, aby umožnil odtok přebytečné vody. Poté je třeba zasadit rostlinu. Špirlice by měla být zasazena do substrátu tak, aby byly její kořeny dobře pokryty. Následujícím krokem je zajistit rostlině dostatečné množství vody. Špirlice potřebuje mírně vlhký substrát, ale nesmí být příliš mokrý. Rostlina by měla být zalévána každý týden nebo dvakrát týdně. Špirlice by měla být umístěna na místo, kde bude mít dostatek světla. Měla by být vystavena alespoň částečnému slunečnímu svitu. Špirlice by měla být také pravidelně hnojena. Měla by být hnojena každé dva až tři týdny. Hnojivo by mělo být ředěno ve vodě a rostlina by měla být zalévána hnojivem. Špirlice by měla být také pravidelně přesazována. Přesazování by mělo být prováděno každé dva až tři roky, aby se zabránilo přemnožení kořenů. Pokud se o rostlinu špirlice správně pečuje, může být velmi dekorativní a zdravá.

Využití špirlice

Špirlice je rostlina, která se používá k ozdobení interiérů a exteriérů. Je to nádherná rostlina s jasně červenými listy a bílými květy. Může být použita k vytvoření zajímavého a okouzlujícího vzhledu v zahradě nebo na terase. Špirlice může také sloužit jako účinný prostředek pro odstraňování škodlivin z ovzduší. Rostlina absorbuje toxické látky, jako jsou prach, formaldehyd a další. Kromě toho může být špirlice použita k ochraně před hmyzem. Jeho listy produkují lepkavou látku, která zabraňuje hmyzu v tom, aby se dostal dovnitř. Špirlice může být také použita jako léčivá rostlina. Jeho listy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Rostlina může být také použita k léčbě různých kožních onemocnění.

Botanický popis

Špirlice (Sarracenia × catesbaei × psittacina) je vytrvalá, trsnatá rostlina s dlouhými, přímými, zelenými stonky. Listy jsou ve tvaru trubice, mají špičatý vrchol a jsou zbarveny do fialova. Rostlina má květy, které jsou bílé nebo růžové a mají čtyři okvětní lístky. Květy se objevují na vrcholu stonků v období od dubna do června. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Špirlice je oblíbená mezi milovníky rostlin, protože její listy vytvářejí atraktivní dekoraci.

Původ a rozšíření špirlice

Špirlice (Sarracenia × catesbaei × psittacina) je hybridní druh rostliny z čeledi Sarraceniaceae. Tento druh byl poprvé popsán v roce 1845 americkým botanikem Williamem Bartramem. Je to hybrid mezi druhy Sarracenia catesbaei a Sarracenia psittacina. Špirlice se vyskytuje převážně ve Spojených státech, kde se nachází v jižních státech od Floridy po Texas. Roste také v Kanadě, kde se nachází v provinciích Ontario a Quebec. Špirlice je oblíbenou dekorativní rostlinou, která se často používá v interiérovém designu. Její listy jsou velmi atraktivní a mohou být různých barev, od světle zelené až po tmavě fialovou. Rostlina je také odolná vůči suchu a může přežít i v extrémních podmínkách.
Katalog » Vodní rostliny » špirlice