Vyberte stránku

šmel okoličnatý

Latinský název Butomus umbellatus

Popis rostliny

Šmel okoličnatý je vodní rostlina, která se vyskytuje ve všech evropských zemích. Roste ve vodních plochách, jako jsou rybníky, potoky a jezera. Má krátkou, silnou lodyhu, která se rozvětvuje do větviček s mnoha listy. Listy jsou vejčité až eliptické a mají špičatý vrchol. Květy jsou bílé nebo růžové a uspořádány do okolíčku. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Šmel okoličnatý může dosahovat výšky až 1 metr.

Jak pěstovat šmel okoličnatý

je relativně snadné. Je to trvalka, která může růst v mírném podnebí až do výšky 1,2 metru. Může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Šmel okoličnatý má rád slunná stanoviště s vlhkou až mokrou půdou. Při pěstování je důležité, aby byla půda dostatečně propustná. Rostlinu je třeba zalévat pravidelně, ale nesmí se přelévat. Šmel okoličnatý se množí semeny nebo odnožemi. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Odnože se mohou oddělit na jaře nebo na podzim a přesadit do půdy. Šmel okoličnatý je náchylný k houbovým chorobám, jako je plísňová hniloba, která může poškodit listy a stonky. Proto je důležité, aby byla rostlina chráněna před přílišnou vlhkostí a aby se pravidelně kontrolovaly listy a stonky. Šmel okoličnatý může být také napaden škůdci, jako jsou mšice, červci a slimáci. Tyto škůdce je třeba odstranit ručně nebo pomocí chemických postřiků.

Využití šmel okoličnatý

1. Okrasná rostlina: Šmel okoličnatý je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá v zahradách a parcích. Jeho krásné bílé květy s modrými středy jsou velmi dekorativní a mohou dodat zahradě nebo parčíku jemnou eleganci. 2. Použití v akváriu: Šmel okoličnatý je také oblíbenou rostlinou v akváriích. Jeho listy a květy jsou velmi dekorativní a mohou dodat akváriu zajímavý vzhled. Rostlina také poskytuje úkryt pro ryby a další obyvatele akvária. 3. Léčivé účinky: Šmel okoličnatý je také známý pro své léčivé účinky. Listy a květy rostliny obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Rostlina se proto často používá v tradiční medicíně k léčbě různých kožních onemocnění.

Botanický popis

Butomus umbellatus je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, vzpřímenými stonky, které dosahují výšky až 1,5 m. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky, na vrcholu zašpičatělé a na okraji zubaté. Květy jsou bílé nebo růžové, uspořádané do okolíků po 3-7 kusech. Plodem je tobolka se 4-6 semenami. Rostlina kvete od června do srpna. Butomus umbellatus je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často pěstuje v zahradách a parcích. Je to vodní rostlina, která se vyskytuje v blízkosti vodních toků, jezer a rybníků.

Původ a rozšíření šmel okoličnatý

Šmel okoličnatý je vytrvalá rostlina, která pochází z Evropy a Asie. Jeho domovinou je oblast od severní Afriky po střední Asii. Rostlina se rozšířila do mnoha oblastí Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V Severní Americe se šmel okoličnatý objevil v 19. století a jeho rozšíření bylo podporováno přirozenou migrací ptáků. V současné době je šmel okoličnatý rozšířen po celém světě. Roste ve vlhkých oblastech, jako jsou břehy rybníků, potoků a jezer.
Katalog » Vodní rostliny » šmel okoličnatý