Vyberte stránku

šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘

Latinský název Butomus umbellatus 'Rosenrot'

Popis rostliny

Butomus umbellatus 'Rosenrot' je vytrvalá bylina s krásnými květy. Roste do výšky až 1,2 metru a jeho listy jsou zelené až šedozelené. Květy jsou červené až růžové a mají tvar hvězdy. Rostlina kvete od června do září. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována ve vlhkých nebo suchých půdách. Je to ideální rostlina pro vytvoření krásného pozadí v zahradě.

Jak pěstovat šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘

Využití šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘

Šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘ (Butomus umbellatus 'Rosenrot') je vytrvalá bylina, která se používá jako okrasná rostlina v zahradách. Její květy jsou růžové až červené barvy a mohou být použity jako dekorace. Rostlina je také vhodná pro vytvoření živých plotů. Je to také vynikající volba pro vodní zahrady, protože její kořeny podporují stabilitu břehů. Rostlina je také užitečná pro ochranu vodního prostředí, protože je schopna absorbovat toxické látky z vody. Kromě toho je šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘ vhodný pro akvária, protože poskytuje úkryt pro ryby a další vodní živočichy.

Botanický popis

Butomus umbellatus 'Rosenrot' je trvalka s vysokou, přímou lodyhou. Listy jsou vejčité až eliptické, lesklé, zelené barvy, na vrcholu zašpičatělé a na okraji zubaté. Květy jsou červené, sestavené do okolíků. Plodem je tobolka. Rostlina dorůstá do výšky až 1,5 metru.

Původ a rozšíření šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘

Šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘ (Butomus umbellatus 'Rosenrot') je druh rostliny z čeledi šmelovitých. Pochází z Evropy a Asie, kde se vyskytuje od Britských ostrovů po Sibiř. V Evropě je to nejrozšířenější druh šmelu. Tato rostlina je oblíbená pro svou nádhernou barvu a kompaktní velikost. Její květy jsou oranžovo-červené a mohou dosahovat až 15 cm v průměru. Rostlina může dorůst až do výšky 1 metru a její listy jsou zelené až modré. Šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘ se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parkách po celé Evropě. Je vhodný pro výsadbu do skupin, na břehy rybníků a jezírek, stejně jako do nádrží s vodou. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve vodních nádržích a fontánách. Šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘ je odolný vůči mrazu až do -15°C. Je však citlivý na sucho a vyžaduje pravidelnou zálivku. Může být také náchylný k houbovým chorobám, pokud je příliš mokrý.
Katalog » Vodní rostliny » šmel okoličnatý ‚Rosenrot‘