Vyberte stránku

Sléz maurský

Latinský název Malva sylvestris var. mauritiana

Popis rostliny

Sléz maurský je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Má silné, lysé, vzpřímené stonky s listy, které jsou vejčité až eliptické. Listy jsou na obou stranách lesklé, s hladkými okraji a špičatým koncem. Květy jsou modrofialové až fialové, sestavené do klasů po 3-7 květech. Květy se objevují od června do září. Plody jsou černé, vejčité tobolky. Sléz maurský je původem z jižní Evropy a severní Afriky. Roste dobře v slunných až polostinných oblastech, na vlhkých, dobře odvodněných půdách.

Jak pěstovat Sléz maurský

Sléz maurský je vytrvalá, snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována jako trvalka nebo jako letnička. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunném i polostinném stanovišti. Sléz maurský má rád půdu s dobrou drenáží a s vyšším obsahem živin. Pokud chcete pěstovat Sléz maurský, nejlepší je zasít semena do květináčů nebo truhlíků na jaře. Semena by měla být zaseta do hloubky asi 0,5 cm a měla by být pravidelně zalévána. Rostlina by měla být přesazena do většího květináče nebo truhlíku, když se objeví první listy. Sléz maurský by měl být pravidelně zaléván a hnojen. Můžete ho také přihnojit organickými hnojivy, jako je například kompost nebo hnůj. Rostlina by měla být také pravidelně odstraňována plevel. Sléz maurský je velmi odolný vůči chorobám a škůdcům. Pokud se však objeví problémy, můžete je řešit pomocí chemických postřiků. Sléz maurský je velmi dekorativní rostlina, která může být použita k ozdobení zahrad, balkonů nebo teras. Jeho květy jsou velmi atraktivní a mohou být použity k vytvoření krásných kompozic.

Využití Sléz maurský

Rostlina Sléz maurský může být využita jako léčivá rostlina, která se používá k léčbě různých onemocnění. Může být také použita jako potravinářská surovina, protože jeho listy jsou jedlé a mají mírnou chuť. Rostlina může být také použita jako okrasná rostlina, protože má velké, sytě zelené listy a krásné fialové květy. Rostlina může být také použita jako mulčovací materiál, protože jeho listy jsou velmi husté a dokáží udržet vlhkost v půdě. Rostlina může být také použita jako hnojivo, protože jeho listy obsahují vysoké množství živin.

Botanický popis

Sléz maurský je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Lodyha je přímá, lysá, někdy s malými chloupky. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, na okraji zubaté nebo pilovité. Květy jsou modré až fialové, s 5 lístky, uspořádané do květenství. Plodem je tobolka. Rostlina kvete od června do září. Sléz maurský roste v suchých lesích, na skalnatých svazích a v písčinách.

Původ a rozšíření Sléz maurský

Sléz maurský (Malva sylvestris var. mauritiana) je jednou z odrůd slézu obecného (Malva sylvestris). Pochází z Středomoří a jeho původní rozšíření se táhlo od severu Španělska po Malou Asii. Rostlina byla v minulosti často pěstována jako okrasná rostlina, ale dnes je spíše vzácná. Sléz maurský je trvalka s nízkou, hustou a rozvětvenou korunou. Listy jsou vejčité, lesklé a na okrajích zubaté. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Kvete od června do září. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina je v současnosti rozšířena v celém Středomoří, včetně Řecka, Turecka, Izraele, Maroka a Alžírska. Je také rozšířen v severní Africe, včetně Tuniska a Libye. Roste také v některých oblastech Evropy, včetně Británie, Německa, Francie, Itálie a Španělska.
Katalog » Léčivé rostliny » Sléz maurský