Vyberte stránku

Skřípinec jezerní

Latinský název Schoenoplectus lacustris

Popis rostliny

Skřípinec jezerní je vodní rostlina, která patří do čeledi skřípancovitých. Roste ve vodních nádržích a stojatých vodách po celé Evropě. Má dlouhé, tenké stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 1,5 metru. Listy jsou široce vejčité až obvejčité, s hladkými okraji. Květy jsou malé, bílé až růžové. Plody jsou malé, černé a mají tvar tobolky. Skřípinec jezerní je vhodný pro akvária a jezírka. Je to velmi dekorativní rostlina, která může být použita k ozdobení vodního prostředí.

Jak pěstovat Skřípinec jezerní

Skřípinec jezerní je vytrvalá, trsnatá rostlina, která se vyskytuje ve vodních tocích a jezerech po celém světě. Rostlina může růst až do výšky 2 metrů a její stonky jsou obaleny hustou, lesklou šupinatou kůrou. Listy jsou zelené až šedozelené a mají tvar lopatky. Květy skřípence jezerního jsou malé, bílé až růžové a objevují se na konci stonků. Pěstování skřípence jezerního je snadné a je vhodný pro začátečníky. Nejlepším místem pro pěstování je slunné až polostinné místo s dostatečným množstvím vody. Rostlina může být pěstována ve vodní nádrži nebo ve vodním akváriu. Skřípinec jezerní může být také pěstován ve vlhkém substrátu, jako je rašelina nebo písek. Skřípinec jezerní potřebuje dostatek vody, aby mohl růst. Voda by měla být často měněna, aby se zabránilo hromadění škodlivých látek. Rostlina by měla být také pravidelně hnojena, aby mohla růst. Skřípinec jezerní je odolný vůči chorobám a škůdcům. Nicméně, pokud je rostlina příliš suchá nebo pokud je v nádrži příliš mnoho škodlivých látek, může se stát, že se objeví plísně nebo škůdci. V takovém případě je nutné rostlinu ošetřit postřikem fungicidu nebo insekticidu.

Využití Skřípinec jezerní

Skřípinec jezerní je využíván jako okrasná rostlina v akváriích a jezírcích. Může být také použit k omezení eroze půdy a zabránění sedimentace vodních toků. Rostlina může být také využita k filtraci škodlivých látek z vody, jako jsou pesticidy a další chemikálie. Skřípinec jezerní je také vhodný pro chov ryb a jeho listy poskytují úkryt pro malé ryby. Rostlina je také využívána jako potrava pro některé druhy ryb.

Botanický popis

Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris) je vytrvalá bylina z čeledi skřípkovitých (Cyperaceae). Roste ve vodních nádržích, stojatých i tekoucích vodách a na březích. Má silné, přímé, vzpřímené stonky, které dosahují výšky až 1 m. Listy jsou široce eliptické až obvejčité, lesklé, s hladkými okraji. Květy jsou malé, bílé až žluté, uspořádané do hustých hroznů. Plody jsou černé, hladké, vejčité až obvejčité. Skřípinec jezerní je odolný vůči suchu a mrazu a je schopen růst ve velmi nízkých hladinách vody.

Původ a rozšíření Skřípinec jezerní

Skřípinec jezerní je vodní rostlina, která se vyskytuje v celé Evropě, Asii a Severní Americe. Roste ve vodních nádržích, rybnících, mokřadech a tůních. Je to druh skřípence, který je obecně považován za nejběžnější druh skřípence na světě. Skřípinec jezerní má velmi dlouhou historii. První zmínka o tomto druhu pochází z roku 1753, kdy byl poprvé popsán německým botanikem Johannem Georgem Gmelinem. Od té doby se tento druh skřípence rozšířil do mnoha oblastí po celém světě. Skřípinec jezerní je oblíbenou rostlinou pro akvária a vodní nádrže. Jeho listy jsou široké a měkké, což umožňuje rybám a jiným vodním živočichům se schovat a útočit na potravu. Rostlina také produkuje velké množství kyslíku, což je pro vodní život velmi důležité. Skřípinec jezerní je také oblíbenou rostlinou pro dekoraci. Jeho listy jsou zelené a mohou být použity k vytvoření zajímavých vzorů a kompozic. Rostlina je také snadno dostupná a levná, což ji činí populární volbou pro akvaristy.
Katalog » Vodní rostliny » Skřípinec jezerní