Vyberte stránku

Sítina rozkladitá

Latinský název Juncus effusus

Popis rostliny

Sítina rozkladitá je trvalka, která patří do čeledi luskovcovitých. Roste v mokřadech, na březích řek a jezer, na loukách a v pobřežních oblastech. Má dlouhé, tenké, rozvětvené stonky, které se mohou vyskytovat až do výšky 1 metru. Listy jsou krátké a široce rozložené. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy a sbírají se do malých hroznů. Plody jsou malé, černé a lesklé. Sítina rozkladitá je vysoce odolná vůči suchu a je schopna přežít i v extrémních podmínkách. Je to oblíbená rostlina pro zahradní jezírka a vodní plochy, protože její kořeny pomáhají udržovat vodu.

Jak pěstovat Sítina rozkladitá

Sítina rozkladitá je snadno pěstovatelná trvalka, která se vyskytuje ve vlhkých oblastech po celém světě. Je to vytrvalá bylina s dlouhými, tenkými stonky a lesklými listy. Roste do výšky až 1 metr a má ráda vlhké, bohaté půdy. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována v kontejnerech nebo ve skupinách na otevřeném prostranství. Chcete-li pěstovat sítinu rozkladitou, začněte tím, že si vyberete vhodné místo. Mělo by být slunné až polostinné a mít dostatečně vlhkou půdu. Pokud je půda suchá, můžete ji zvlhčit pravidelným zaléváním. Když máte vybrané místo, můžete zasít semena nebo vysadit sazenice. Semena můžete zasít do půdy nebo je můžete zasít do květináčů. Sazenice můžete zakoupit v květinářství nebo je můžete vypěstovat sami. Abyste dosáhli nejlepšího výsledku, měli byste sítinu rozkladitou pravidelně zalévat a hnojit. Zalévejte ji každý den nebo každý druhý den, aby byla půda vlhká. Hnojte ji každé 2-3 týdny organickým hnojivem. Sítina rozkladitá je odolná vůči chorobám a škůdcům, ale může být napadena mšicemi. Pokud se objeví mšice, můžete je odstranit postřikem vody nebo použít biologický insekticid. Pokud se o sítinu rozkladitou správně staráte, může vám poskytnout krásnou a trvanlivou dekoraci vaší zahrady.

Využití Sítina rozkladitá

Sítina rozkladitá je vytrvalá tráva, která se často používá jako okrasná rostlina. Její využití se ale neomezuje pouze na okrasné účely. Může být také využita k ochraně půdy a zadržování vody. Rostlina může být také využita k vytvoření biologického filtru pro čištění odpadních vod. Sítina rozkladitá je také často využívána k vytváření bezpečných a příjemných prostor pro ptáky a další živočichy. Rostlina může být také využita k vytváření přirozených bariér proti hluku a prachu. Díky své schopnosti rychle růst a vytvářet hustou vegetaci je také často využívána k vytváření zelených střech a zelených stěn.

Botanický popis

Sítina rozkladitá je trvalka, která patří do čeledi Sítinovité (Juncaceae). Roste ve vlhkých místech, jako jsou bažiny, louky a břehy řek. Má dlouhé, tenké, lodyhovité stonky, které se mohou vyskytovat samostatně nebo ve skupinách. Listy jsou krátké, široce rozložené a tvoří kuželovitou růžici. Květy jsou malé, bílé až žluté barvy a shromážděné do hroznů. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina může dosahovat výšky až 1 metr.

Původ a rozšíření Sítina rozkladitá

Sítina rozkladitá je druh rostliny z čeledi sítinovitých (Juncaceae). Pochází ze Středomoří a je rozšířena po celé Evropě, Severní Americe, Austrálii a Novém Zélandu. Roste v mokřadech, na březích rybníků a jezer, na okrajích potoků a řek, na mokřinách a v nížinách. Je odolná vůči suchu a může růst i na písčitých nebo štěrkovitých půdách. Je to trvalka, která může dosahovat výšky až 1 metr. Kvete od června do srpna a jeho květy jsou bílé nebo žluté.
Katalog » Vodní rostliny » Sítina rozkladitá