Vyberte stránku

Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘

Latinský název Juncus effusus 'Spiralis'

Popis rostliny

Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ (Juncus effusus 'Spiralis') je trvalka s kulatými, vlnitými listy. Roste ve spirálovitém tvaru a může dosáhnout výšky až 30 cm. Listy jsou zelené až šedozelené barvy a mají lesklý povrch. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy a objevují se na konci léta. Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ je odolná vůči suchu a je vhodná do skupinových výsadeb nebo do okrajů zahrad. Je to nenáročná rostlina, která potřebuje jen mírně vlhkou půdu a slunné stanoviště.

Jak pěstovat Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘

Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ je vytrvalá tráva, která se často používá jako okrasná rostlina. Její zaoblené listy jsou zelené až šedé barvy a mohou dosahovat až do výšky 1,2 metru. Rostlina je odolná vůči suchu, ale může být náchylná k chorobám, pokud je pěstována ve špatných podmínkách. Pěstování sítiny rozkladité ‚Spiralis‘ je snadné, pokud jsou splněny následující požadavky: 1. Sluneční svit: Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ potřebuje alespoň 4 hodiny denního slunečního svitu. 2. Půda: Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ preferuje měkkou, propustnou půdu s dobrou úrodností. 3. Zalévání: Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ potřebuje být zalévána pravidelně, aby zůstala vlhká, ale ne přemokřená. 4. Hnojení: Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ by měla být hnojena každé 2-3 týdny, aby mohla růst a kvést. 5. Řez: Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ by měla být řezána každé 2-3 měsíce, aby se udržela její tvar a zabránilo se přemnožení.

Využití Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘

Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ (Juncus effusus 'Spiralis') je vytrvalá tráva, která se často používá jako okrasná rostlina. Její výška se pohybuje mezi 30 až 90 cm a má zakroucené listy, které dávají rostlině spirálovitý vzhled. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a je vhodná pro použití v zahradách, na nádvořích, na terasách nebo na balkonech. Může být také použita k vytvoření živých plotů nebo ke zkrášlení okolí bazénů. Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘ je také vhodná pro použití ve skupinových výsadbách, kde může být použita k vytvoření zajímavého efektu.

Botanický popis

Sítina rozkladitá 'Spiralis' je trvalka s vytrvalou, křovitou, vlnitou nebo spirálovitou stonkovou strukturou. Rostlina má tenké, větvené, hnědé stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 1 metru. Listy jsou štíhlé, eliptické až obvejčité, s tmavě zelenou barvou a lesklým povrchem. Květy jsou malé, bílé až růžové a objevují se v květenstvích na koncích stonků. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina preferuje vlhké, dobře odvodněné půdy a slunné až polostinné stanoviště. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči suchu a mrazu.

Původ a rozšíření Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘

Sítina rozkladitá ‘Spiralis’ je kultivar sítiny rozkladité (Juncus effusus), který byl vyšlechtěn v Nizozemí. Tento druh je původním obyvatelem Evropy, Asie a Severní Ameriky. Roste ve vlhkých místech, jako jsou rybníky, potoky, bažiny a močály. Sítina rozkladitá ‘Spiralis’ se vyskytuje v celé Evropě, ale je obzvláště oblíbená v Nizozemí, kde se používá k okrasným účelům. Je to oblíbená rostlina pro zahradnické projekty, protože je snadno pěstovatelná a má atraktivní kadeřavé listy. Rostlina je také oblíbená pro svou schopnost filtrovat vodu a chránit půdu před erozí. Sítina rozkladitá ‘Spiralis’ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči suchu. Rostlina je vhodná pro pěstování v nádobách, na březích jezer a řek a do okrasných zahrad.
Katalog » Vodní rostliny » Sítina rozkladitá ‚Spiralis‘