Vyberte stránku

šípatka trávolistá

Latinský název Sagittaria graminea

Popis rostliny

Šípatka trávolistá je vodní rostlina, která se vyskytuje ve všech druzích vodních prostředí. Roste ve vodě až do hloubky 1,5 metru. Má dlouhé, tenké listy, které jsou uspořádány do trojúhelníkových skupin. Listy mohou být až 30 cm dlouhé a mají špičaté konce. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a mají tvar hvězdy. Plody jsou malé, černé a mají tvar šípky. Rostlina je velmi odolná a může růst i ve velmi špatných podmínkách. Je to jedna z nejběžnějších vodních rostlin a je oblíbená mezi akvaristy.

Jak pěstovat šípatka trávolistá

je relativně snadné. Je to trvalka, která může růst v jakémkoli typu půdy, ale preferuje vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Šípatka trávolistá může být pěstována ve vodě nebo na suchu. Pokud se rozhodnete pěstovat šípatku trávolistou ve vodě, měli byste začít s nákupem nádoby, která bude dostatečně velká pro rostlinu. Nádoba by měla být dostatečně hluboká, aby umožnila rostlině růst. Poté byste měli naplnit nádobu vodou a přidat nějaký substrát, abyste poskytli rostlině dostatečnou výživu. Když je nádoba naplněna, můžete semínko šípatky trávolisté vysít. Semínka by měla být vyseta na hladinu vody, aby byly správně zalité. Jakmile se objeví první listy, můžete je přesadit do větší nádoby. Šípatka trávolistá potřebuje dostatek světla, aby mohla růst. Měla by být umístěna na místo, kde bude mít dostatek slunečního světla, ale ne příliš mnoho. Rostlina by měla být také zalévána každý den, aby se zabránilo jejímu vysychání. Šípatka trávolistá může být také pěstována na suchu. K tomu budete potřebovat nádobu, která bude dostatečně velká pro rostlinu. Poté byste měli naplnit nádobu substrátem a semínka šípatky trávolisté vysít na povrch. Udržujte substrát vlhký a rostlina by měla být umístěna na místo, kde bude mít dostatek slunečního světla.

Využití šípatka trávolistá

1. Jako okrasná rostlina: Šípatka trávolistá je vyhledávanou okrasnou rostlinou, která se používá k ozdobení akvárií, fontán a jezírek. Její listy jsou zelené a mají tvar šípky. 2. Jako potrava pro ryby: Šípatka trávolistá je oblíbenou potravou pro ryby, jako jsou kapři, sumci a další druhy. Rostlina obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které jsou pro ryby nezbytné. 3. Jako léčivá rostlina: Šípatka trávolistá má řadu léčivých účinků. Její listy se používají k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění. 4. Jako zdroj živin: Šípatka trávolistá je bohatým zdrojem živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Tyto živiny jsou prospěšné pro zdraví člověka. 5. Jako biologický filtr: Šípatka trávolistá je vynikajícím biologickým filtrem, který pomáhá čistit vodu v akváriích a jezírcích. Rostlina absorbuje škodlivé látky a pomáhá udržovat vodu čistou.

Botanický popis

Šípatka trávolistá je stálezelená, vytrvalá bylina s přímým, vzpřímeným, až 40 cm vysokým, hladce lesklým, křehkým, často větveným, lodyhovitým oddenkem. Listy jsou trávovité, vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté, na vrcholu zašpičatělé, na líci lesklé, na rubu matné, až 15 cm dlouhé a 4 cm široké. Květy jsou bisexuální, jednotlivé nebo ve skupinách po 2-3, uspořádané v úžlabních hroznech, na vrcholu stonku. Květní lístky jsou bílé, vejčité, na okraji zubaté, až 1 cm dlouhé. Plodem je tobolka. Rostlina kvete od června do září.

Původ a rozšíření šípatka trávolistá

Šípatka trávolistá je vodní rostlina, která pochází z Severní Ameriky. Její domovinou jsou jezera a rybníky ve střední a jižní části USA. Rostlina se také vyskytuje v Mexiku, na jihu Kanady a v některých oblastech Jižní Ameriky. Šípatka trávolistá se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro akvária a její semena se používají jako potrava pro ryby. Rostlina se také používá jako dekorace ve vodních zahradách. Šípatka trávolistá se také používá k biologickému čištění vody, protože absorbuje toxiny z vody.
Katalog » Vodní rostliny » šípatka trávolistá