Vyberte stránku

Sedmikráska obecná

Latinský název Bellis perennis

Popis rostliny

Sedmikráska obecná je malá, trvalka rostoucí do výšky 10-15 cm. Má krátké, masité stonky a listy jsou jemně zubaté. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové s tmavšími skvrnami na okraji. Květy se objevují od dubna do června. Plodem je nažka. Rostlina je velmi odolná a může růst na mnoha druzích půdách. Je to jedna z nejčastěji se vyskytujících trvalek v Evropě.

Jak pěstovat Sedmikráska obecná

Využití Sedmikráska obecná

Sedmikráska obecná je využívána jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a hojivé účinky. Může být použita na léčbu různých kožních problémů, jako jsou popáleniny, ekzémy, akné nebo lupénka. Dále se z ní připravuje odvar, který se užívá pro léčbu bolesti hlavy, revmatismu, anémie a dalších onemocnění. Sedmikráska obecná může být také použita jako potravinová přísada. Její listy se používají jako koření nebo se přidávají do salátů. Květy se používají k výrobě sirupů, džemů a marmelád.

Botanický popis

Sedmikráska obecná je trvalka, která patří do čeledi Asteraceae. Rostlina má krátký oddenek a vytváří malé, husté trsy. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s ostře řezanými okraji. Květy jsou malé, bílé nebo růžové, sestavené do kulovitých hroznů. Plodem je nažka. Sedmikráska obecná se vyskytuje v celé Evropě, na Sibiři a v Severní Americe. Roste na loukách, pastvinách, příkopech a okrajích cest.

Původ a rozšíření Sedmikráska obecná

Sedmikráska obecná je jednoletá tráva, která pochází z Evropy a severní Afriky. Je to velmi rozšířená rostlina, která se vyskytuje v mnoha oblastech světa, včetně Severní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu a Jižní Afriky. Roste ve vlhkých oblastech, jako jsou louky, lesy, okraje cest a polí. Je to velmi odolná rostlina, která dokáže přežít i v extrémních podmínkách. Sedmikráska obecná je často používána jako okrasná rostlina. Její květy jsou bílé nebo růžové a mají tvar sedmičky. Květy jsou obvykle viditelné od dubna do června. Sedmikráska obecná je také často používána jako léčivá rostlina. Její listy a květy se používají k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné.
Katalog » Dvouletky » Sedmikráska obecná