Vyberte stránku

Saturejka horská

Latinský název Satureja montana

Popis rostliny

Saturejka horská je malá, trvalka, která roste v Evropě a Asii. Roste v křovinách, na skalnatých svazích a v horách. Má krátké, červenohnědé stonky a malé, zelené listy. Květy jsou bílé nebo růžové a mají čtyři tyčinky. Plody jsou černé, hladké a vejčité. Saturejka horská je oblíbená pro svou silnou, kořeněnou chuť a vůni, která je podobná bazalkové. Je to oblíbená ingredience v italské, francouzské a španělské kuchyni. Může se použít syrová nebo sušená a je často používána k dochucení polévek, omáček, masa a ryb.

Jak pěstovat Saturejka horská

Saturejka horská je vytrvalá bylina s nádhernými květy a silnou vůní. Je to jedna z nejoblíbenějších bylin pro použití v kuchyni, protože její listy mají silnou chuť a aroma. Rostlina je snadno dostupná a může být pěstována v truhlících, na zahradách nebo dokonce ve sklenících. Pokud se rozhodnete pěstovat Saturejku horskou, je důležité vědět, že je to rostlina, která potřebuje hodně slunce a tepla. Nejlépe se jí daří na slunných místech s dobrou drenáží. Půda by měla být lehká a kyselá, s pH mezi 5,5 a 6,5. Když se rozhodnete pěstovat Saturejku horskou, měli byste začít s osivem. Semena se obvykle vysévají na jaře, ale můžete je vysévat i na podzim. Semena se vysévají do půdy na hloubku asi 1 cm a poté se zalijí. Po vzejití semenáčků je třeba je pravidelně zalévat a udržovat půdu vlhkou. Saturejka horská je velmi odolná rostlina a může růst po celý rok. Můžete ji sklízet, když dosáhne výšky asi 15 cm. Listy se obvykle sklízejí, když jsou mladé a čerstvé. Můžete je sušit nebo je použít čerstvé.

Využití Saturejka horská

Saturejka horská je jednoletá bylina, která se používá jako koření. Má silnou, aromatickou vůni a chuť, která je podobná tymiánu. Je to oblíbené koření pro maso, ryby, zeleninu, polévky a omáčky. Může být také použita k přípravě čaje nebo k aromatizaci nápojů. Saturejka horská může být také použita jako léčivá rostlina. Jeho účinky jsou užitečné při léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy a dalších onemocnění. Rostlina může být také použita k aromatizaci kosmetických produktů, jako jsou parfémy, krémy a oleje.

Botanický popis

Saturejka horská je malá, trvalka, která může dosahovat výšky až 30 cm. Její lodyha je přímá a větvená. Listy jsou vejčité, lesklé, tmavě zelené a na okraji lehce zubaté. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 4 tyčinky. Plodem je nažka. Rostlina kvete od června do srpna. Saturejka horská je oblíbená pro svou silnou, kořeněnou vůni a chuť. Používá se jako koření do polévek, omáček, masa a salátů.

Původ a rozšíření Saturejka horská

Saturejka horská (Satureja montana) je bylina z čeledi hluchavkovitých, která roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Původně pochází z oblastí Středozemního moře, ale dnes se pěstuje po celém světě. Roste v nížinách až do výšky 2000 metrů nad mořem. Saturejka horská se používá jako koření a má silnou, trpkou chuť. Je to oblíbené koření pro ryby, maso, polévky, omáčky a saláty. Může být také použita jako léčivá bylina. Obsahuje mnoho antioxidantů, vitamínů a minerálů, které mají protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Saturejka horská je snadno dostupná v obchodech s kořením a lékárnách. Může být také pěstována doma. Je to odolná rostlina, která může růst na slunných nebo polostinných místech. Vyžaduje vlhkou, dobře odvodněnou půdu a mírné zimy.
Katalog » Léčivé rostliny » Saturejka horská