Vyberte stránku

šalvěj šarlatová

Latinský název Salvia coccinea

Popis rostliny

Šalvěj šarlatová je trvalka, která patří do čeledi Lamiaceae. Roste vysoká až 1,2 metru a má dlouhé, úzké listy. Květy jsou sytě červené a mají tvar hvězdy. Kvete od června do září. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Je to vynikající volba pro zahrady s nízkou údržbou. Šalvěj šarlatová je také vynikajícím zdrojem potravy pro ptáky a hmyz.

Jak pěstovat šalvěj šarlatová

je relativně snadné. Je to trvalka, která může být pěstována v různých částech světa. Šalvěj šarlatová je odolná vůči suchu a mrazu a je schopna růst na slunných i polostinných místech. Pěstování šalvěje šarlatové začíná výběrem správného místa. Mělo by být slunné až polostinné, s dobrou drenáží. Před vysazením je třeba připravit půdu. Měla by být bohatá na živiny a dobře odvodněná. Šalvěj šarlatová může být vysazena buď jako semeno, nebo jako sazenice. Semena se obvykle sází na jaře, zatímco sazenice se mohou sázet kdykoli během roku. Semena se sázejí do hloubky asi 0,5 cm a sazenice se sázejí do hloubky asi 5 cm. Po vysazení je třeba šalvěj šarlatovou pravidelně zalévat. Rostlina potřebuje dostatek vody, aby mohla růst. Je také důležité, aby byla pravidelně hnojena. Hnojivo by mělo být aplikováno každé dva až tři týdny po dobu prvních několika měsíců po vysazení. Šalvěj šarlatová je odolná vůči chorobám a škůdcům. Nicméně, je třeba ji pravidelně kontrolovat a odstraňovat jakékoli příznaky choroby nebo škůdce. Pokud je šalvěj šarlatová správně pěstována, může být velmi dekorativní a produkovat krásné květy. Je to skvělá volba pro zahradníky, kteří hledají trvalku, která je odolná vůči suchu a mrazu.

Využití šalvěj šarlatová

1. Okrasná rostlina: Šalvěj šarlatová je vytrvalá, nenáročná a velmi dekorativní rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina v zahradách. Její krásné šarlatové květy jsou velmi atraktivní a mohou být viděny od června do září. 2. Léčivá rostlina: Šalvěj šarlatová je také užitečná léčivá rostlina. Listy a květy obsahují látky, které mají antiseptické, protizánětlivé a protiplesňové účinky. Květy mohou být použity jako čaj nebo infuze, která může pomoci s bolestmi hlavy, úzkostí a depresí. 3. Potravinářská rostlina: Šalvěj šarlatová je také potravinářská rostlina. Květy mohou být použity jako ozdoba salátů, polévek nebo jiných jídel. Květy také obsahují vitamín C a další minerály, které jsou prospěšné pro zdraví. 4. Aromaterapie: Šalvěj šarlatová může být také použita v aromaterapii. Květy mají svěží, citrusovou vůni, která může pomoci uvolnit napětí a stres. Květy mohou být také použity ve vonných lampách nebo ve vonných olejích.

Botanický popis

Šalvěj šarlatová je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 1,2 metru. Její lodyha je přímá až mírně vystoupavá, obvykle červenohnědá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s hladkým okrajem a lesklou, tmavě zelenou barvou. Květy jsou jednotlivé nebo ve skupinách po 2-3 kusech, mají krátkou trubku a širokou korunu, která je obvykle červená, ale může být i oranžová nebo růžová. Plodem je tobolka. Rostlina kvete od června do září.

Původ a rozšíření šalvěj šarlatová

Šalvěj šarlatová je druh rostliny z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Pochází z Jižní Ameriky, kde se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech. V současné době je rozšířena po celém světě, včetně Severní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Roste v suchých, slunných oblastech a je odolná vůči suchu. Je to trvalka, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Kvete od června do září a má karmínově červené květy.
Katalog » Léčivé rostliny » šalvěj šarlatová