Vyberte stránku

šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘

Latinský název Salvia officinalis 'Purpurmantel'

Popis rostliny

Salvia officinalis 'Purpurmantel' je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 60 cm. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až eliptické, s bílými skvrnami. Květy jsou fialové až růžové, sbíhající se do hroznovitého květenství. Kvete od června do září. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky, protože její květy jsou velmi dekorativní a její listy jsou vhodné pro vaření.

Jak pěstovat šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘

je snadné. Nejprve si vyberte místo, kde bude rostlina pěstována. Místo by mělo být slunné až polostinné a mělo by mít dobře odvodněnou půdu. Před výsadbou je nutné půdu dobře prokypřit a přidat do ní hnojivo. Poté můžete šalvěj vysadit. Šalvěj potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Je nutné ji zalévat alespoň jednou týdně, nebo častěji v horkém počasí. Rostlina se může občas postříkat, aby se zabránilo vysychání listů. Šalvěj lékařská 'Purpurmantel' se může řezat, aby se podpořila její kompaktní forma. Je také nutné odstraňovat odkvetlé květy, aby se podpořila produkce nových květů. Šalvěj lékařská 'Purpurmantel' je odolná vůči mrazu až do -20°C. Je však lepší ji chránit před silnými mrazy, pokud je to možné.

Využití šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘

Šalvěj lékařská 'Purpurmantel' je využívána jako léčivá rostlina. Může být použita k léčbě různých onemocnění, jako je například nachlazení, kašel, bolesti hlavy a další. Je také účinná při léčbě střevních infekcí a může být použita k léčbě kožních problémů. Šalvěj lékařská 'Purpurmantel' může být také použita k aromaterapii, protože její listy mají silnou vůni. Rostlina může být také použita k vaření, protože její listy jsou chutné a mají mnoho zdravotních benefitů.

Botanický popis

Šalvěj lékařská 'Purpurmantel' je trvalka, která dorůstá do výšky až 60 cm. Její lodyha je přímá, silná a větvená. Listy jsou střídavé, eliptické až vejčité, s hladkým okrajem, na vrcholu zašpičatělé a na líci tmavě zelené. Květy jsou fialové, sbíhavé, uspořádané do hroznovitých květenství. Kvete od června do září. Plodem je tobolka. Rostlina má velmi silnou vůni.

Původ a rozšíření šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘

Šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘ (Salvia officinalis 'Purpurmantel') je odrůda šalvěje lékařské, která pochází z jižní Evropy. Rostlina je oblíbená pro své krásné červené listy a květy. Je to vytrvalá bylina, která může dosáhnout výšky až 60 cm. Šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a také pro své léčivé účinky. Rostlina je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, které jsou užitečné pro zdraví. Používá se také jako koření a je součástí mnoha tradičních léčebných receptů.
Katalog » Léčivé rostliny » šalvěj lékařská ‚Purpurmantel‘