Vyberte stránku

šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘

Latinský název Salvia officinalis 'Hexenmantel'

Popis rostliny

Salvia officinalis 'Hexenmantel' je vytrvalá bylina s hustými, stříbřitě zelenými listy a bílými květy. Roste do výšky asi 60 cm a má ráda slunná až polostinná stanoviště. Je to velmi odolná rostlina, která může snášet i mírné mrazy. Kvete od června do září. Listy šalvěje lékařské jsou oblíbenou surovinou pro přípravu čajů a koření. Rostlina je také známá pro své léčivé účinky.

Jak pěstovat šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘

je snadné a zábavné. Šalvěj lékařská je trvalka, která může být pěstována v květináčích nebo ve skupinách v zahradě. Je to nenáročná rostlina, která může růst v jakémkoli typu půdy, ale preferuje dobře odvodněnou půdu s neutrálním pH. Nejlepším časem pro vysazení šalvěje lékařské je jaro, když je nebezpečí mrazu již pryč. Rostliny by měly být vysazeny na slunném místě, kde budou mít dostatek světla. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby kořeny byly dobře zakryty zeminou. Šalvěj lékařská vyžaduje mírné zalévání. Je důležité, aby se půda udržovala vlhká, ale nikdy nepřemokřená. Rostlina by měla být hnojena každé dva týdny po dobu růstu. Šalvěj lékařská může být řezána zpět, aby se podpořil její růst. To by mělo být provedeno po odkvětu, aby se podpořila nová vegetace. Šalvěj lékařská je odolná vůči chorobám a škůdcům, ale může být napadena mšicemi. Pokud se objeví škůdci, měli byste je odstranit ručně nebo použít bezpečný pesticid.

Využití šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘

Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' je jednou z nejčastěji používaných rostlin pro léčebné účely. Jeho listy a květy jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' se může použít k léčbě různých onemocnění, včetně: - Bolesti hlavy a migrény - Zánětlivá onemocnění - Nemoci trávicího traktu - Nespavost - Únava - Deprese - Kožní problémy - Alergie - Zvýšený krevní tlak Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' se může použít také jako přírodní antiseptikum, které může pomoci léčit různé kožní infekce. Může být také použit jako přírodní lék na bolesti svalů a kloubů. Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' může být také použita jako přírodní lék na léčbu nachlazení a chřipky. Listy a květy mohou být použity ve formě čaje, který může pomoci uvolnit hlen a snížit teplotu. Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' může být také použita jako přírodní lék na léčbu stresu a úzkosti. Jeho uklidňující účinky mohou pomoci snížit napětí a zlepšit celkovou duševní pohodu.

Botanický popis

Šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘ je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, často vzpřímenými stonky. Listy jsou vejčité až obvejčité, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou modré až fialové, vejčité až kopinaté, uspořádané do krátkých hroznů. Květy se objevují od června do září. Plody jsou malé, černé, vejčité tobolky. Rostlina může dosahovat výšky až 60 cm. Šalvěj lékařská 'Hexenmantel' je odolná vůči mrazu až do -15°C.

Původ a rozšíření šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘

Šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘ (Salvia officinalis 'Hexenmantel') je jednou z mnoha odrůd šalvěje lékařské, která pochází z Středomoří. Rostlina je oblíbená pro svou vůni a léčivé účinky. Je to trvalka, která může dosahovat výšky až 1 metr. Kvete od června do září bílými nebo růžovými květy. Šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou snadnou péči a nenáročnost. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -15 stupňů Celsia. Je vhodná pro pěstování ve sklenících i venku. Je vysoce odolná vůči suchu a může růst na slunných i polostinných místech.
Katalog » Léčivé rostliny » šalvěj lékařská ‚Hexenmantel‘