Vyberte stránku

šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘

Latinský název Salvia officinalis 'Goldblatt'

Popis rostliny

Salvia officinalis 'Goldblatt' je druh šalvěje lékařské, který je vysoce ceněn pro svou dekorativní hodnotu. Rostlina má vzpřímené stonky s velkými, zelenými listy a krásnými, sytě žlutými květy. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny malými, tmavě zelenými listy. Rostlina je nenáročná na péči a snadno se jí daří ve většině typů půd. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru. Salvia officinalis 'Goldblatt' je ideální pro vytvoření živého plotu nebo pro vytváření kontrastu mezi jinými rostlinami v zahradě.

Jak pěstovat šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘

Šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘ je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 60 cm. Je to velmi oblíbená rostlina, která se používá jako koření, léčivá rostlina nebo dekorace. Pokud chcete pěstovat šalvěj lékařskou ‚Goldblatt‘, je důležité zvolit správné stanoviště. Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Když se rozhodnete pěstovat šalvěj lékařskou ‚Goldblatt‘, je důležité zajistit, aby byla dostatečně zavlažována. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelévána. Šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘ může být také hnojena. Pro nejlepší výsledky je doporučeno použít komplexní hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Pro úspěšné pěstování šalvěje lékařské ‚Goldblatt‘ je také důležité provádět pravidelnou údržbu. Rostlinu je třeba pravidelně prořezávat, aby se udržela její tvar a zabránilo se přemnožování.

Využití šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘

Šalvěj lékařská 'Goldblatt' je vysoce ceněná rostlina, která se často používá v léčitelských aplikacích. Je to jedna z nejstarších bylin, kterou lidé používali k léčbě různých onemocnění. Rostlina může být použita pro léčbu nachlazení, kašle, bolesti hlavy, zánětu průdušek, revmatismu, artritidy a dalších onemocnění. Šalvěj lékařská 'Goldblatt' může být také použita jako antiseptikum, aby se zabránilo infekci. Kromě toho se šalvěj lékařská 'Goldblatt' často používá jako koření do jídel, protože její listy mají silnou a pikantní chuť. Rostlina může být také použita jako dekorace, protože má krásné modré květy a zelené listy.

Botanický popis

Šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘ je vytrvalá bylina s přímým, vzpřímeným, často větveným, bohatě olistěným stonkem. Listy jsou vejčité až eliptické, na okraji zubaté nebo celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na líci tmavě zelené a na rubu světlejší. Květy jsou modrofialové až fialové, uspořádané do hroznovitých květenství. Plodem je nažka. Rostlina dorůstá výšky až 60 cm.

Původ a rozšíření šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘

Šalvěj lékařská 'Goldblatt' je hybridní odrůda šalvěje lékařské (Salvia officinalis). Tato odrůda byla vyšlechtěna v Německu v roce 1925. Od té doby se rozšířila do mnoha zemí po celém světě. Rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám. Je to poměrně vysoká rostlina, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Listy jsou oválné až vejčité a mají na okrajích drobné zuby. Květy jsou fialové až modré a vyrůstají na dlouhých stopkách. Rostlina je velmi dekorativní a je oblíbená pro svou schopnost vytvářet husté trsy. Rostlina může být použita jako solitér nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Šalvěj lékařská 'Goldblatt' je vhodná pro pěstování v zahradách, na balkonech nebo na terasách.
Katalog » Léčivé rostliny » šalvěj lékařská ‚Goldblatt‘