Vyberte stránku

Rýt žlutý

Latinský název Reseda lutea

Popis rostliny

Rýt žlutý je vytrvalá bylina s vysokou, přímou lodyhou. Listy jsou vejčité až eliptické, na bázi zašpičatělé, na okraji celokrajné až drobně zubaté. Květy jsou žluté, jednotlivé nebo ve skupinách po 2-3 kusech. Kvete od června do září. Plodem je nažka. Roste v suchých, slunných místech, na loukách, v nížinách a na okrajích lesů.

Jak pěstovat Rýt žlutý

Rýt žlutý je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru. Má krásné žluté květy, které kvetou od června do září. Rýt žlutý je ideální pro použití ve skupinových výsadbách, na okrajích zahrad nebo v kontejnerech. Chcete-li pěstovat rýt žlutý, je důležité vybrat správné stanoviště. Měl by být umístěn na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby byly kořeny dobře zakryty zeminou. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelévána. Je důležité, aby půda mezi zálivkami vyschla. Při pěstování rýtu žlutého je také důležité hnojit. Můžete použít obecný hnojivo pro trvalky nebo hnojivo s vysokým obsahem fosforu. Rýt žlutý je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Pokud dodržíte tyto jednoduché pokyny, můžete se těšit na krásnou a zdravou rostlinu.

Využití Rýt žlutý

Rýt žlutý je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Jeho žluté květy jsou oblíbené pro svou barvu a trvanlivost. Rostlina může být také použita k výrobě léčivých mastí a tinktur. Rýt žlutý se také používá k výrobě barviva. Květy a listy rostliny se mohou sušit a používat k výrobě žlutého barviva. Barvivo se používá k barvení látek, papíru a dalších materiálů. Rýt žlutý se také používá k aromaterapii. Květy a listy rostliny obsahují silice, které mají uklidňující účinky. Může být použit k výrobě vonných olejů nebo do aromalamp. Rýt žlutý může být také použit k výrobě kosmetických produktů. Květy a listy rostliny obsahují látky, které mají hydratační a regenerační účinky. Může být použit k výrobě krémů, sér a dalších kosmetických produktů.

Botanický popis

Rýt žlutý je trvalka, která dorůstá výšky až 80 cm. Má silné, přímé lodyhy, které jsou obvykle pokryty jemnými chlupy. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s ostrou špičkou a zašpičatělými okraji. Květy jsou žluté, sestavené do klasů po 5-10 květech. Plodem je nažka. Rostlina kvete od června do září. Rýt žlutý je běžně pěstován v zahradách a parkách jako okrasná rostlina.

Původ a rozšíření Rýt žlutý

Rýt žlutý je stálezelená bylina, která pochází z jižní Evropy a severní Afriky. Jeho původní domovinou jsou oblasti Středomoří. Rostlina se rozšířila do celé Evropy, Asie a Severní Ameriky. V Severní Americe se vyskytuje ve většině států USA a Kanady. Rostlina má světle žluté květy, které se objevují na vrcholech dlouhých, tenkých stonků. Květy mají čtyři tyčinky a čtyři lístky. Listy jsou tmavě zelené a vejčité. Rostlina může dosahovat výšky až 60 cm. Rýt žlutý je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k ozdobení trávníků, zahrad a parků. Může být také použit k výrobě vonných olejů a kosmetických produktů.
Katalog » Dvouletky » Rýt žlutý