Vyberte stránku

Rukevník východní

Latinský název Bunias orientalis

Popis rostliny

Rukevník východní je vytrvalá bylina s krátkou, silnou lodyhou. Dorůstá výšky až 1 m. Listy jsou vejčité, špičaté, na okraji zubaté. Květy jsou žluté, shromážděné do hroznovitých květenství. Plody jsou červené, vejčité, asi 1 cm velké. Rostlina kvete od června do srpna. Rukevník východní je rozšířený po celé Evropě a Asii. Roste na suchých, slunných místech, na loukách, v lesích a na okrajích polí.

Jak pěstovat Rukevník východní

Rukevník východní je trvalka, která může růst až do výšky 1,5 metru. Je to silně rozvětvená bylina s tmavě zelenými listy a žlutými květy. Rostlina je oblíbená pro svou odolnost a snadnou péči. Pěstování: Rukevník východní je nejlepší pěstovat na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Můžete ho také pěstovat ve stínu, ale bude mít méně květů. Při pěstování je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne příliš mokrou. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale přemokření může způsobit hnilobu kořenů. Hnojení: Rukevník východní potřebuje mírné hnojení. Nejlépe je použít organické hnojivo, jako je například kompost nebo hnůj. Hnojivo by mělo být aplikováno jednou za sezónu, nejlépe na jaře. Škůdci a choroby: Rukevník východní je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Nicméně, může být napadeno mšicemi, slimáky a červy. Pokud jsou tyto škůdci přítomni, můžete je odstranit ručně nebo použít biologické prostředky. Šíření: Rukevník východní se může šířit semeny nebo dělením trsů. Semena mohou být vysévána na jaře nebo na podzim. Trsy mohou být rozděleny na jaro nebo na podzim.

Využití Rukevník východní

Rukevník východní je rostlina, která se používá jako okrasná rostlina a je oblíbená pro svůj dekorativní vzhled. Je to také vynikající zdroj potravy pro ptáky a hmyz. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Může být také použita jako přírodní pesticid, protože obsahuje látky, které jsou toxické pro některé škůdce. Rukevník východní může být také použit jako surovina pro výrobu oleje, který může být použit jako lubrikant nebo jako zdroj energie.

Botanický popis

Rukevník východní je trvalka s vysokou, silnou, vzpřímenou lodyhou. Dorůstá výšky až 1,5 metru. Listy jsou vejčité, tmavě zelené, na okraji zubaté a na spodní straně šedě chlupaté. Květy jsou žluté, uspořádané do klasů po 5-7 kusech. Plody jsou červené, vejčité bobule o velikosti až 2 cm. Rostlina kvete od května do července. Rukevník východní je rozšířený v Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření Rukevník východní

Rukevník východní je druh rostliny z čeledi brukvovitých, který se vyskytuje v Evropě, Asii a Africe. Původní oblasti výskytu jsou v jihovýchodní Evropě, na Balkánu a v Malé Asii. Rostlina se dále rozšířila do střední Evropy, severní Afriky a do západní Asie. Rukevník východní je vytrvalá bylina s výškou až 1 metr. Má velké, šedozelené listy a žluté květy. Kvete od června do srpna. Plody jsou černé, vejčité bobule. Rukevník východní je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se používá k výsadbám do skupin nebo ke zdobení zahradních trávníků. Je to také cenná potrava pro ptáky a hmyz.
Katalog » Léčivé rostliny » Rukevník východní