Vyberte stránku

Rosnatka

Latinský název Drosera spatulata

Popis rostliny

Rosnatka (Drosera spatulata) je druh rostliny z čeledi rosnatkovitých. Roste v mírném podnebí, obvykle na mokrých, kyselých půdách. Má krátkou, masitou lodyhu, která se rozvětvuje do několika listů. Listy jsou kopinaté až vejčité, s špičatými špičkami a mírně lepkavými okraji. Na vrcholu lodyhy se objevují malé bílé květy. Květy jsou obklopeny řadou drobných, lepkavých lístků, které pomáhají přitahovat hmyz. Rosnatka je jednou z nejvíce invazivních rostlin v Severní Americe.

Jak pěstovat Rosnatka

Rosnatka je jednou z nejpopulárnějších druhů rostliny Drosera. Je to malá, nenáročná rostlina, která může růst v mnoha různých podmínkách. Je to jedna z nejlepších rostlin pro začátečníky, kteří se chtějí naučit pěstovat rostliny Drosera. Pěstování Rosnatky je velmi jednoduché. Nejprve si musíte zakoupit semena nebo sazenice. Semena můžete zakoupit v obchodě s květinami nebo online. Sazenice můžete získat od jiných pěstitelů nebo je můžete vypěstovat sami. Poté, co máte semena nebo sazenice, budete potřebovat nějakou nádobu na pěstování. Nejlépe je použít plastovou nádobu s drenážními otvory. Do nádoby nasypte substrát, který je určený pro pěstování rostlin Drosera. Substrát by měl být směs rašeliny, písku a perlitu. Poté, co máte substrát připravený, můžete zasít semena nebo vysadit sazenice. Semena můžete zasít do substrátu a lehce je zakrýt. Sazenice můžete zasadit do substrátu tak, aby byly pevně uchopeny. Až budou vaše rostlinky dostatečně velké, můžete je přesadit do větší nádoby. Rosnatka vyžaduje dostatek světla, takže je důležité, abyste ji umístili na místo, kde bude mít dostatek přímého slunečního světla. Rosnatka vyžaduje také dostatek vlhkosti. Můžete ji zalévat každý den nebo každý druhý den. Zalévejte ji vodou, která je o něco chladnější než teplota místnosti. Rosnatka je nenáročná rostlina, která může růst v mnoha různých podmínkách. Pokud se o ni správně postaráte, bude vám dělat radost po mnoho let.

Využití Rosnatka

Rostlina rosnatka se může využít jako léčivá rostlina. Její listy obsahují látky, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci při léčbě některých kožních onemocnění. Rostlina také obsahuje látky, které mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Kromě toho může být rosnatka využita jako přírodní pesticid. Její listy produkují lepkavou látku, která může zabránit škůdcům v požívání rostliny. Rostlina může být také využita jako dekorace. Její listy jsou velmi atraktivní a mohou vytvořit zajímavý vzhled v květinářství nebo na zahradě.

Botanický popis

Rosnatka (Drosera spatulata) je trvalka, která patří do čeledi Rosaceae. Rostlina má krátké, přímé stonky, které se vyvíjejí z krátkého oddenku. Listy jsou vejčité až obvejčité, s ostrou špičkou a lesklým povrchem. Na listech jsou malé, bílé, lepkavé kapky, které slouží k chytání hmyzu. Květy jsou bílé, s červenými skvrnami, a mají 5 tyčinek. Květy se objevují na konci léta a na podzim. Plody jsou malé, černé, semena. Rosnatka je rozšířená po celé Evropě a Severní Americe.

Původ a rozšíření Rosnatka

Rosnatka (Drosera spatulata) je druh rostliny z čeledi rosnatkovitých. Je to trvalka, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Africe. V Evropě se rozšířila od Skandinávie po Pyrenejský poloostrov. V Asii se vyskytuje od Sibiře po Japonsko a v Africe od Maroka po Jižní Afriku. Rosnatka má ráda vlhké a bahnité půdy a vytváří husté porosty. Roste na mokřadech, v nížinách, na loukách a v lesích. Je to vytrvalá bylina s krátkou lodyhou a široce vejčitými listy. Kvete od června do srpna a jeho květy jsou bílé nebo růžové. Rosnatka je oblíbená mezi pěstiteli rostlin, protože je snadno pěstovatelná a její listy jsou velmi dekorativní. Může být pěstována v nádobách nebo v zahradních jezírcích.
Katalog » Vodní rostliny » Rosnatka