Vyberte stránku

řimbaba obecná

Latinský název Pyrethrum parthenium

Popis rostliny

Řimbaba obecná je trvalka, která patří do čeledi Asteraceae. Roste vysoká až 40 cm a má bílé květy s oranžovým středem. Listy jsou vejčité až eliptické, lesklé a na okraji zubaté. Květy se objevují od června do září. Řimbaba obecná je vytrvalá a mrazuvzdorná, ale nejlépe roste na slunném místě. Je to nenáročná rostlina, která se snadno množí. Je to velmi populární rostlina, která se používá jako okrasná rostlina, ale také jako léčivá rostlina.

Jak pěstovat řimbaba obecná

je relativně snadné. Je to trvalka, která může růst v jakémkoli typu půdy a je odolná vůči suchu. Řimbaba obecná může být pěstována ve skupinách nebo jako solitérní rostlina. Nejlepším způsobem, jak pěstovat řimbabu obecnou, je vysadit ji na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Rostlina může být také pěstována ve stínu, ale bude mít tendenci být méně dekorativní. Při pěstování řimbaby obecné je důležité zajistit, aby půda byla vlhká, ale ne příliš mokrá. Řimbaba obecná může být řezána zpět, aby se udržela její tvar a podporovala nový růst. Může být také řezána zpět po každém kvetení, aby se podpořil další růst. Řimbaba obecná je náchylná k hmyzu, jako jsou mšice a roztoči. Tyto škůdce mohou být omezeny pomocí postřiku s insekticidy. Řimbaba obecná může být také propagována řízkováním. Řízky by měly být odebrány zdravými částmi rostliny a umístěny do substrátu, který je směsí písku a rašeliny. Řízky by měly být udržovány vlhké a teplé, dokud nevykouknou kořínky. Poté mohou být přesazeny do samostatných nádob.

Využití řimbaba obecná

Rostlina řimbaba obecná se využívá jako léčivá rostlina. Má protizánětlivé, antiseptické a analgetické účinky. Používá se k léčbě bolesti hlavy, migrén, revmatismu, artritidy, zánětu očí, kožních onemocnění a dalších. Kromě toho se používá také k léčbě nespavosti, deprese a úzkosti. Řimbaba obecná se také používá k aromaterapii, protože má uklidňující účinky. Rostlina se také používá jako repelent proti hmyzu. Jeho výtažky se používají k ochraně rostlin před škůdci.

Botanický popis

Řimbaba obecná je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 30-60 cm. Lodyha je přímá, lysá až mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na okraji zubaté. Květy jsou bílé, sestavené v hroznech, které se skládají z 5-6 květů. Plodem je nažka. Rostlina kvete od června do září. Řimbaba obecná je rozšířená po celé Evropě a Asii.

Původ a rozšíření řimbaba obecná

Řimbaba obecná je rostlina z čeledi Asteraceae, která pochází z Evropy a Asie. Je to trvalka, která se vyskytuje ve vyšších polohách. Roste v mírném podnebí a je velmi odolná vůči suchu. Může růst na otevřených místech, jako jsou louky, pastviny a okraje lesů. Řimbaba obecná se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro její léčivé účinky a jeho krásné květy. Rostlina se často používá v zahradnických projektech a je oblíbená pro svou nenáročnost. Řimbaba obecná je také známá jako „pyrethrum“. Jeho květy se často používají k výrobě přírodního pesticidu, který se používá k hubení hmyzu. Rostlina je také často používána v lidové medicíně k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění.
Katalog » Léčivé rostliny » řimbaba obecná