Vyberte stránku

Puškvorec obecný

Latinský název Acorus calamus

Popis rostliny

Puškvorec obecný je trvalka, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Má dlouhé, tenké, zelené stonky s bílými skvrnami. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou malé, žluté a uspořádané do klasů. Plody jsou černé a mají podobu tobolky. Puškvorec obecný je oblíbenou rostlinou pro svou vůni a chuť. Jeho kořeny se používají jako koření a léčivá bylina. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a může růst na místech s nízkou vlhkostí.

Jak pěstovat Puškvorec obecný

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro svou léčivou a aromatickou vůni. Je to rostlina, která má ráda vlhké a bahnité půdy a dobře roste ve stinných oblastech. 1. Před zasazením si připravte půdu. Puškvorec obecný potřebuje vlhkou a bahnitou půdu, takže je důležité, abyste ji před zasazením dobře připravili. Můžete přidat hnojivo nebo kompost, abyste půdě dodali živiny. 2. Vyberte si vhodné místo. Puškvorec obecný preferuje stinné oblasti, takže je důležité, abyste vybrali místo, kde bude mít dostatek stínu. 3. Zasaďte semena. Semena můžete zasít přímo do půdy nebo je můžete zasít do květináčů a pak je přesadit do země. 4. Udržujte půdu vlhkou. Puškvorec obecný potřebuje vlhkou půdu, takže je důležité, abyste ji pravidelně zalévali. 5. Ořezávejte rostlinu. Puškvorec obecný může být náchylný k plevelům, takže je důležité, abyste ho pravidelně ořezávali, abyste mu umožnili lépe rozvíjet se. 6. Sklízejte listy. Listy puškvorce obecného můžete sklízet, když jsou čerstvé a zelené. Můžete je použít jako koření nebo je můžete sušit a uložit na pozdější použití.

Využití Puškvorec obecný

Puškvorec obecný je využíván jako léčivá rostlina. Jeho kořeny a listy jsou používány k přípravě čajů, tinktur a odvarů, které mají protizánětlivé, antiseptické a antispasmodické účinky. Puškvorec obecný se také používá k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy, zažívacích potíží a dalších onemocnění. Kromě toho se puškvorec obecný používá jako koření. Jeho kořeny a listy mají příjemnou, mírně nahořklou chuť, která je oblíbená ve středomořské kuchyni. Puškvorec obecný se také používá jako aromatická přísada do nápojů, jako je gin nebo limonáda. Puškvorec obecný se také používá jako dekorace. Jeho listy a květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení zahrad a interiérů.

Botanický popis

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 m. Má přímý, hladký, lesklý, zelený, často bíle skvrnitý oddenek. Listy jsou vejčité až eliptické, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté, na líci lesklé, na rubu matné. Květy jsou žluté, sestavené do klasu, který se nachází na vrcholu stonku. Plody jsou černé, vejčité tobolky. Rostlina kvete od června do srpna.

Původ a rozšíření Puškvorec obecný

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina, která pochází z Asie. Jeho domovinou jsou Indie, Čína, Japonsko a Korea. Rostlina se rozšířila do Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V Evropě je rozšířen především ve střední a jižní Evropě. V Severní Americe je rozšířen od Kanady po Mexiko. V Austrálii je rozšířen ve všech státech. Puškvorec obecný je často pěstován jako okrasná rostlina. Jeho kořeny se také používají k výrobě léčivých přípravků.
Katalog » Vodní rostliny » Puškvorec obecný