Vyberte stránku

Pryskyřník velký

Latinský název Ranunculus lingua

Popis rostliny

Pryskyřník velký je vytrvalá bylina, která roste do výšky až 50 cm. Má dlouhé, úzké listy, které jsou na okrajích zubaté. Květy jsou žluté, s bílými skvrnami a mají 5 lístků. Květy se objevují od dubna do června. Plody jsou malé, černé, kulaté a obsahují semena. Rostlina má ráda slunná a vlhká stanoviště, jako jsou louky, pastviny a okraje lesů. Je to druh, který je běžný v celé Evropě.

Jak pěstovat Pryskyřník velký

Pryskyřník velký je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to vytrvalá bylina s bohatou úrodou květů. Kvete od května do července a má ráda slunné stanoviště. Před výsadbou je nutné zvolit vhodné místo. Mělo by být slunné až polostinné, s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být hluboká, bohatá na živiny a mírně kyselá. Pryskyřník velký se sází na jaře nebo na podzim. Semena se vysévají do připravené půdy, nebo se mohou vysévat i do truhlíku. Semena se vysévají do hloubky 1 cm a je potřeba je udržovat vlhké. Rostliny se objeví po 2-3 týdnech. Pryskyřník velký potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitý. Rostliny je také nutné pravidelně hnojit. Nejlépe se hodí hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Pryskyřník velký je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a je vhodná pro začínající pěstitele.

Využití Pryskyřník velký

Pryskyřník velký je využíván jako okrasná rostlina, která se používá pro dekoraci zahrad a parků. Jeho květy jsou bílé, růžové nebo žluté a mohou být použity k vytvoření krásných barevných kombinací. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, protože její květy vytvářejí nádherný koberec. Pryskyřník velký může být také využit jako léčivá rostlina. Jeho listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Může být také použit k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. Pryskyřník velký je také využíván jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy mohou být použity jako koření nebo do salátů. Květy mohou být také sušeny a použity jako čaj.

Botanický popis

Pryskyřník velký (Ranunculus lingua) je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 40 cm. Lodyha je přímá, lysá až mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky. Květy jsou jednotlivé nebo ve skupinách po 2-3 kusech, mají 5 bílých lístků a 5 žlutých tyčinek. Plodem je nažka. Kvete od května do července. Pryskyřník velký roste v mírných oblastech Evropy, severní Afriky a Asie. Vyskytuje se na loukách, pastvinách, okrajích lesů a v nížinách.

Původ a rozšíření Pryskyřník velký

Pryskyřník velký (Ranunculus lingua) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovitých. Jeho domovinou je Evropa, severní Afrika a východní Asie. Roste ve vlhkých loukách, na březích řek a jezer, na mokrých stráních a v lesích. Pryskyřník velký je oblíbenou okrasnou rostlinou. Jeho květy jsou bílé, růžové nebo fialové a mají velkou korunu. Rostlina může dosahovat výšky až 1 metr. Kvete od května do července. Pryskyřník velký se dnes pěstuje po celém světě. Jeho semena se prodávají v zahradnických obchodech a jeho sazenice se prodávají v květinářstvích. Rostlina je také často vysazována v parku a na zahradách.
Katalog » Vodní rostliny » Pryskyřník velký