Vyberte stránku

Prustka obecná

Latinský název Hippuris vulgaris

Popis rostliny

Prustka obecná je vodní rostlina, která se vyskytuje ve vodních tocích a jezerech po celé Evropě. Má dlouhé, tenké, zelené listy, které vyrůstají z krátkého, masitého oddenku. Listy jsou uspořádány do spirály a mohou dosahovat délky až 30 cm. Rostlina kvete od června do srpna, kdy se na jejím vrcholu objevují malé, bílé květy. Prustka obecná je dvoudomá rostlina, což znamená, že je schopná produkovat samčí i samičí květy.

Jak pěstovat Prustka obecná

Prustka obecná je vodní rostlina, která se často pěstuje v akváriích a jezírcích. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve vodě s hloubkou až 30 cm. Prustka obecná má malé, zelené listy, které jsou uspořádány do kruhu. Rostlina může být také pěstována na břehu jezírka nebo akvária. Pěstování prustky obecné je velmi snadné. Nejdříve je potřeba zajistit, aby byla voda dostatečně čistá a bez chemikálií. Prustka obecná potřebuje dostatek světla, takže je vhodné umístit ji do blízkosti okna nebo do míst s dostatkem přirozeného osvětlení. Rostlina potřebuje také dostatek živin, takže je vhodné přidávat do vody speciální hnojivo pro vodní rostliny. Prustka obecná může být také pěstována na břehu jezírka nebo akvária. Pro tento účel je nutné vybrat místo, kde bude mít rostlina dostatek světla a přístupu k vodě. Poté je potřeba zajistit, aby bylo dno místa dostatečně propustné a aby se voda mohla volně odtékat. Prustka obecná může být také pěstována ve skupinách, což jí dodává zajímavý vzhled.

Využití Prustka obecná

Prustka obecná je vodní rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina v akváriích a jezírkách. Rostlina může být také použita pro biologickou filtraci vody, protože dokáže absorbovat škodlivé látky z vody. Prustka obecná je také využívána jako potrava pro ryby a další vodní živočichy. Rostlina je také vhodná pro zahradníky, kteří chtějí vytvořit zelenou stěnu nebo zelenou střechu. Prustka obecná je také využívána jako léčivá rostlina. Listy prustky obecné jsou bohaté na vitamín C a jsou často používány k léčbě nachlazení a kašle.

Botanický popis

Prustka obecná je trvalka, která patří do čeledi Hippuridaceae. Rostlina má dlouhé, tenké, vodorovně rozvětvené stonky, které se pohybují od 10 do 30 cm nad hladinou vody. Listy jsou vejčité až eliptické, s ostrou špičkou a zašpičatělými okraji. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy a jsou uspořádány do klasů. Plodem je nažka. Prustka obecná se vyskytuje ve vodních tocích, jezerech a mokřadech po celé Evropě.

Původ a rozšíření Prustka obecná

Prustka obecná (Hippuris vulgaris) je druh rostliny z čeledi Hippuridaceae. Pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Je to vodní rostlina, která se vyskytuje ve vodních nádržích, jezerech, rybnících a řekách. Roste ve vodě až do hloubky 1,5 metru. V Evropě je prustka obecná velmi rozšířená. Roste ve všech evropských zemích, kromě Islandu a Španělska. V Severní Americe se vyskytuje od Aljašky po Kalifornii. V Asii se vyskytuje v Rusku, Mongolsku, Číně, Japonsku a Koreji. Prustka obecná je oblíbenou potravou pro ryby, ptáky a další vodní živočichy. Může být také použita jako dekorace ve vodních nádržích.
Katalog » Vodní rostliny » Prustka obecná