Vyberte stránku

Prha arnika

Latinský název Arnica montana

Popis rostliny

Prha arnika je trvalka, která roste v horských oblastech Evropy a Severní Ameriky. Rostlina má krátkou, silnou lodyhu, která se pohybuje od 15 do 30 cm vysoká. Listy jsou široce vejčité až eliptické, s hladkými okraji a tmavě zelenou barvou. Květy jsou žluté, jednotlivé a sestavené do kulovitého květenství. Květy mají 5 lístků a jsou asi 2 cm velké. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Prha arnika je často používána v tradiční medicíně pro své léčivé účinky.

Jak pěstovat Prha arnika

Prha arnika je jednoletá rostlina, která se pěstuje v mírném podnebí. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunných i polostinných místech. Prha arnika má ráda vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Při pěstování je důležité, aby byla půda udržována vlhká, ale ne přemokřená. Když se rostlina začne objevovat, můžete ji začít řezat a tvarovat. Prha arnika může být pěstována ve skupinách nebo jako solitérní rostlina. Rostlina může být také pěstována v truhlících nebo květináčích. Prha arnika kvete od června do září. Květy jsou žluté a mají krásnou vůni. Po odkvětu je nutné odstranit staré květy, aby se zabránilo tvorbě semínek. Prha arnika je nenáročná rostlina, která může být pěstována bez velkého úsilí. Je to skvělá volba pro ty, kteří chtějí mít krásnou rostlinu bez velkého úsilí.

Využití Prha arnika

Arnika je rostlina, která se často používá v léčitelství. Může být použita k léčbě mnoha zdravotních problémů, včetně bolesti, otoků, modřin a zánětů. Rostlina může být také použita k léčbě kožních problémů, jako je ekzém, akné a lupénka. Arnika může být také použita k léčbě nachlazení a chřipky, stejně jako k léčbě revmatismu a artritidy. Rostlina může být také použita k léčbě stresu a úzkosti. Kromě toho může být arnika použita k léčbě bolesti hlavy, migrény a dalších bolestí hlavy. Arnika může být také použita k léčbě bolesti svalů a kloubů. Rostlina může být také použita k léčbě zažívacích potíží, jako je průjem a zácpa.

Botanický popis

Prha arnika (Arnica montana) je vytrvalá bylina, která roste v Evropě a Severní Americe. Roste ve skupinách a dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až eliptické, s hladkými okraji. Květy jsou žluté, s 5 lístky a 5 tyčinkami. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou nažky. Prha arnika má silnou vůni a je oblíbená pro své léčivé účinky.

Původ a rozšíření Prha arnika

Arnika Prha (Arnica montana) je bylina z čeledi Asteraceae, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Původně rostla v horských oblastech, ale dnes se pěstuje po celém světě. Roste ve výškách od nížin až po alpské oblasti. V Evropě se arnika Prha vyskytuje od Britských ostrovů po střední Evropu. V Severní Americe se vyskytuje od Aljašky po Novou Anglii. V Asii se vyskytuje od Sibiře po Čínu. Arnika Prha je oblíbená pro své léčivé účinky. Jeho kořeny, listy a květy se používají k léčbě různých onemocnění, jako je artritida, revmatismus, ekzémy a další. Kromě toho se také používá k léčbě modřin a otoků.
Katalog » Léčivé rostliny » Prha arnika