Vyberte stránku

Preslie parožnatá

Latinský název Preslia cervina

Popis rostliny

Preslie parožnatá je vytrvalá bylina s krátkými, hustě olistěnými stonky. Listy jsou vejčité až eliptické, na vrcholu zašpičatělé, na okraji pilovité, na líci tmavě zelené a na rubu světlejší. Květy jsou bílé, uspořádané do kulovitých hroznů. Plodem je černá bobule. Roste v suchých lesích, na skalnatých svazích a v písčitých oblastech. Je to druh rostliny, která je endemická pro Austrálii.

Jak pěstovat Preslie parožnatá

Preslie parožnatá je vytrvalá, trsnatá rostlina, která pochází z Austrálie. Je to velmi odolná rostlina, která může růst na mnoha různých druzích půd a vyžaduje jen málo péče. Rostlina může dosáhnout výšky až 1 metr a má malé, modré květy. Chcete-li pěstovat Preslie parožnatou, nejprve si vyberte vhodné místo. Měla by být umístěna na slunném místě s dobrou drenáží. Půda by měla být bohatá na živiny a měla by být dobře odvodněná. Když je místo vybráno, můžete začít s výsadbou. Semena Preslie parožnaté můžete snadno najít v obchodech se semeny. Semena by měla být vysazena do hloubky asi 0,5 cm. Po výsadbě je třeba zalít a udržovat půdu vlhkou. Rostlina bude potřebovat pravidelnou zálivku, aby byla zdravá. Voda by měla být podávána každý týden nebo dvakrát týdně, v závislosti na počasí. Preslie parožnatá může být také hnojena. Hnojivo by mělo být podáváno jednou za měsíc. Hnojivo by mělo být vybráno v závislosti na typu půdy. Preslie parožnatá je odolná vůči škůdcům a chorobám. Pokud se objeví problémy, můžete použít přírodní prostředky, jako je například ocet nebo česnekový olej, k odstranění škůdců. Pokud budete postupovat podle výše uvedených pokynů, měli byste mít úspěch s pěstováním Preslie parožnaté. Je to odolná rostlina, která může přinést krásnou barvu a texturu do vaší zahrady.

Využití Preslie parožnatá

Preslie parožnatá je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy jsou tmavě zelené a má malé, bílé květy. Rostlina je oblíbená pro svou odolnost a schopnost růst na místech s nízkou úrovní vlhkosti. Může být použita jako okrasná rostlina v zahradách, parku nebo na veřejných prostranstvích. Preslie parožnatá je také užitečná pro léčebné účely. Listy rostliny obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Rostlina se proto často používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. Preslie parožnatá se také používá jako potravinová surovina. Listy rostliny jsou bohaté na vitamíny a minerály a mohou být použity jako součást salátů nebo jako přísada do polévek. Rostlina může být také sušena a použita jako bylinka.

Botanický popis

Preslia parožnatá je trvalka s výškou od 30 do 60 cm. Listy jsou vejčité, lesklé, zelené až tmavě zelené, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté. Květy jsou bílé, malé, uspořádané do hroznovitých květenství. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou malé, černé, vejčité až elipsovité. Rostlina má velmi hustou, parožnatou strukturu. Je to nenáročná rostlina, která se dobře pěstuje v polostínu nebo ve stínu. Je odolná vůči suchu a mrazu.

Původ a rozšíření Preslie parožnatá

Preslia parožnatá (Preslia cervina) je druh rostliny z čeledi kosatecovitých (Asteraceae). Je to trvalka, která se vyskytuje v Austrálii a Novém Zélandu. Roste ve vlhkých lesích, na březích řek a na okrajích lesů. Rostlina má široce rozšířenou přítomnost v Austrálii, kde se vyskytuje ve všech státech a teritoriích. V Novém Zélandu je rozšířená na jihu a na východě ostrova. Preslia parožnatá je vytrvalá bylina s krátkými, hustými stonky, které se mohou vyskytovat samostatně nebo ve skupinách. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina kvete od června do září.
Katalog » Vodní rostliny » Preslie parožnatá