Vyberte stránku

Pomněnka bahenní

Latinský název Myosotis palustris

Popis rostliny

Pomněnka bahenní je malá, trvalka, která roste v mokřadech a na březích. Má dlouhé, tenké stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 30 cm. Listy jsou vejčité, lesklé a mají špičatý konec. Květy jsou malé, modré a mají 5 lístků. Květy se objevují od dubna do června. Plody jsou malé, hnědé tobolky. Rostlina je oblíbená pro svou jedinečnou barvu a je často používána jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Pomněnka bahenní

Pomněnka bahenní je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to trvalka, která může být pěstována v zahradách nebo ve sklenících. Roste dobře na slunných až polostinných místech a preferuje mírně vlhkou až mokrou půdu. K pěstování Pomněnky bahenní je nutné připravit půdu. Měla by být mírně kyselá až neutrální s dobrou drenáží. Před výsadbou je třeba půdu dobře prokypřit a přidat hnojivo. Pomněnka bahenní může být vysazena buď jako samostatná rostlina, nebo ve skupinách. Je vhodné ji vysazovat v období od dubna do června. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby kořeny byly dobře zakryty půdou. Pomněnka bahenní potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Je také důležité, aby byla pravidelně odstraňována plevel a udržována čistá. Pomněnka bahenní kvete od května do července. Květy jsou malé a mají modrofialovou barvu. Po odkvětu je třeba odstranit odkvetlé květy, aby se podpořila produkce nových.

Využití Pomněnka bahenní

Pomněnka bahenní je vytrvalá rostlina, která se používá k ozdobení zahrad a parků. Její květy jsou malé a mají modrou barvu, což jí dává krásný vzhled. Rostlina může být také použita k léčbě různých onemocnění, jako je astma, bronchitida, kašel a nachlazení. Může být také použita k léčbě kožních problémů, jako je ekzém a lupénka. Pomněnka bahenní může být také použita k výrobě bylinných čajů, které mají blahodárné účinky na trávení a střevní problémy. Rostlina může být také použita k výrobě léčivých mastí a tinktur, které jsou užitečné při léčbě bolesti a zánětu.

Botanický popis

Pomněnka bahenní je malá, trvalka, která dorůstá výšky 10-30 cm. Lodyha je přímá, větvená a chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, s dlouhými řapíky, na bázi srdčité až klínovité. Květy jsou drobné, modré až fialové, uspořádané do hroznovitých květenství. Plodem je tobolka. Roste na mokrých místech, v bažinách, na okrajích rybníků a potoků. Kvete od května do července.

Původ a rozšíření Pomněnka bahenní

Pomněnka bahenní je druh rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Boraginaceae). Je to trvalka, která se vyskytuje po celé Evropě, až do severní Afriky a Asie. Roste ve vlhkých místech, jako jsou bažiny, louky a břehy řek. Může také růst na suchých místech, ale vyžaduje dostatek vlhkosti. Pomněnka bahenní se vyskytuje ve všech evropských zemích, včetně Británie, Irska, Norska, Švédska, Finska, Dánska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Belgie, Holandska, Polska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Bulharska, Rumunska, Gruzie, Ruska, Ukrajiny, Turecka, Arménie, Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu, Afghánistánu, Pákistánu, Íránu, Jordánska, Izraele, Libanonu, Sýrie, Saúdské Arábie, Ománu, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů, Jemenu, Indii, Nepálu, Bhútánu, Bangladéši, Thajska, Malajsie, Indonésie, Filipíny, Austrálie, Nového Zélandu a Jižní Afriky. Pomněnka bahenní byla poprvé popsána v roce 1753 německým botanikem Carlem von Linném. Od té doby se rozšířila do mnoha oblastí světa.
Katalog » Vodní rostliny » Pomněnka bahenní