Vyberte stránku

Polej obecná

Latinský název Pulegium vulgare

Popis rostliny

Polej obecná je trvalka, která patří do čeledi hluchavkovité. Roste ve skupinách a dorůstá výšky 10-30 cm. Má malé, zelené listy, které jsou rozděleny do tří lístků. Květy mají bílé až růžové barvy a jsou uspořádány do hroznovitých květenství. Kvete od června do září. Polej obecná má silnou vůni a je vhodná pro pěstování v trávnících, na okrajích cest nebo v květinových záhonech.

Jak pěstovat Polej obecná

Polej obecná je jednoletá bylina, která se pěstuje v Evropě a Severní Americe. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunných i polostinných místech. Má malé, bílé květy a listy s charakteristickou vůní. Polej obecná se nejlépe daří na dobře odvodněné, vlhké půdě. Při pěstování je důležité zajistit dostatek vody, ale nesmí být přemokřená. Rostlina potřebuje také dostatek světla, aby mohla růst. Polej obecná se může pěstovat buď začátkem jara nebo na podzim. Na jaře se semena vysévají do půdy a na podzim se může rostlina vysadit. Semena se mohou vysévat přímo do půdy nebo se mohou nechat vyschnout a skladovat pro pozdější výsev. Polej obecná se může šířit i vegetativně. Rostlina se může rozdělit na menší části a ty se pak mohou vysadit. Tato metoda je vhodná pro rychlejší rozmnožování. Polej obecná je nenáročná rostlina, která může být pěstována na slunných i polostinných místech. Je důležité zajistit dostatek vody a světla. Rostlina se může pěstovat buď začátkem jara nebo na podzim a může se rozmnožovat i vegetativně.

Využití Polej obecná

Polej obecná je jednoletá bylina, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Rostlina může být využita pro léčebné účely, protože obsahuje látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a antispasmodické účinky. Může být také použita jako koření nebo jako přísada do nápojů. Polej obecná může být také využita k léčbě některých zdravotních problémů, jako je astma, bronchitida, revmatismus, zažívací potíže a další. Jeho léčivé účinky jsou také užitečné při léčbě nachlazení, chřipky a dalších infekcí. Polej obecná může být také použita jako přísada do kosmetických produktů, jako jsou krémy, pleťové vody a další. Jeho antiseptické a protizánětlivé účinky mohou pomoci zmírnit zarudnutí, svědění a podráždění pokožky. Polej obecná může být také použita jako přísada do nápojů. Jeho chuť je podobná citronu a může být přidána do čaje, limonády nebo jiných nápojů.

Botanický popis

Polej obecná je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 30 cm. Lodyha je přímá, lysá až mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až vejčitě eliptické, na okraji zubaté až pilovité. Květy jsou bílé až růžové, uspořádané ve vrcholových květenstvích. Plodem je nažka. Kvete od června do srpna. Roste na loukách, v trávnících, na okrajích cest a polí. Je rozšířena po celé Evropě a Severní Americe.

Původ a rozšíření Polej obecná

Polej obecná je jednoletá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Je to rostlina, která se vyskytuje v mírném pásmu a je velmi rozšířená. Roste ve vlhkých, trávnatých oblastech, na loukách, v polích, u cest a na okrajích lesů. Polej obecná se také často pěstuje v zahradách a na zahradních trávnících. Rostlina je oblíbená pro svou vůni a její léčivé účinky.
Katalog » Léčivé rostliny » Polej obecná