Vyberte stránku

Pohanka obecná

Latinský název Polygonum fagopyrum

Popis rostliny

Pohanka obecná je trvalka, která patří do čeledi rdesnovitých. Roste v mírném pásmu severní polokoule a může dosahovat výšky až 1 metr. Má dlouhé, tenké stonky s malými listy, které jsou vejčité až eliptické. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 4-5 tyčinek. Plody jsou černé, kulaté bobule. Pohanka obecná se používá jako potravina a léčivá rostlina. Je bohatá na vitamíny a minerály, zejména železo, hořčík a vápník. Může být použita jako zdravá alternativa k bílému rýži.

Jak pěstovat Pohanka obecná

Pohanka obecná je vytrvalá tráva, která se pěstuje po celém světě. Je to jedna z nejstarších obilnin a je bohatá na živiny. Pohanka je snadno pěstovatelná a může být sklizena během několika měsíců. 1. Vyberte si vhodné místo pro pěstování pohanky. Měla by být vystavena slunečnímu světlu a mít dostatek prostoru pro růst. 2. Připravte půdu. Půda by měla být dobře odvodněná a mít neutrální pH. 3. Vysaďte semena pohanky. Semena by měla být vysazena na hloubku asi 1 cm. 4. Zalévejte rostliny. Rostliny by měly být zalévány každý den, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost. 5. Hnojte rostliny. Použijte organický hnojivo, abyste podpořili růst rostlin. 6. Sklízejte pohanku. Sklizeň by měla probíhat po dobu několika měsíců, dokud nejsou semena úplně zralá.

Využití Pohanka obecná

Pohanka obecná je jednoletá rostlina, která se používá jako potravinářská surovina. Je bohatá na vlákninu, bílkoviny a minerály. Používá se k přípravě různých druhů jídel, jako je polévka, kaše, knedlíky nebo těstoviny. Může být také sušena a mleta na mouku, která se používá k přípravě chleba, koláčů a dalších pečiv. Pohanka obecná se také používá k výrobě léčivých čajů a tinktur. Rostlina obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky, a proto se používá k léčbě nachlazení, revmatismu a dalších onemocnění.

Botanický popis

Pohanka obecná je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, tmavě zelenými a lesklými stonky. Listy jsou vejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou malé, bílé, uspořádané do klasů po 5-20 kusech. Plody jsou černé, vejčité až kulovité, s hladkou nebo mírně drsnou slupkou. Rostlina může dosahovat výšky až 1 metr. Pohanka obecná je rozšířena po celé Evropě a Asii.

Původ a rozšíření Pohanka obecná

Pohanka obecná je druh rostliny z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae). Pochází ze Střední Asie, kde se pěstuje již po tisíce let. Postupně se rozšířila do Evropy, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky. V současnosti je nejvíce rozšířená v Evropě a Severní Americe. Pohanka je oblíbenou potravinou pro lidi i zvířata. Je to jedna z nejstarších plodin na světě a je oblíbená pro svou chuť a nutriční hodnotu. Pohanka je bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo, hořčík, draslík a vitamíny B a E.
Katalog » Léčivé rostliny » Pohanka obecná