Vyberte stránku

Podražec velkolistý

Latinský název Aristolochia macrophylla

Popis rostliny

Podražec velkolistý je stálezelená, přímá liana, která může dorůstat až do výšky 10 metrů. Listy jsou velké, vejčité až široce vejčité, s hladkými okraji a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou oranžové až červené, s bílými skvrnami. Plodem je tobolka. Rostlina je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána jako okrasná rostlina. Je to také léčivá rostlina, která se používá v tradiční medicíně.

Jak pěstovat Podražec velkolistý

Podražec velkolistý je vytrvalá rostlina, která může dosahovat výšky až 3 metry. Jeho listy jsou velké, vejčité až obloukovité a mohou dosahovat délky až 20 cm. Květy jsou oranžové až červené a mají tvar hrušky. Rostlina kvete od června do září. Pěstování: Podražec velkolistý může být pěstován v otevřeném terénu nebo ve skleníku. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Může být pěstován ve skupinách nebo jako solitérní rostlina. Při pěstování v otevřeném terénu je nutné rostlinu chránit před mrazem. V zimě je nutné ji přikrýt mulčem nebo rašelinou. Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Při pěstování ve skleníku je nutné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu. Je nutné rostlinu pravidelně hnojit. Nejlépe se hodí hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Rostlina může být řezána, aby se udržela její tvar. Choroby a škůdci: Podražec velkolistý je náchylný k napadení škůdci, jako jsou mšice, roztoči a hmyzí larvy. Může být také napadeno chorobami, jako je plísňová hniloba nebo fusarióza. Prevence: Aby se zabránilo napadení škůdci a chorobami, je nutné pravidelně kontrolovat rostlinu a okamžitě odstraňovat napadené části. Také je nutné pravidelně provádět preventivní ošetření insekticidy a fungicidy.

Využití Podražec velkolistý

Podražec velkolistý je využíván jako léčivá rostlina. Jeho listy a kořeny se používají k přípravě čajů, tinktur a odvarů, které mají protizánětlivé, antiseptické a diuretické účinky. Používá se také k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy, revmatismu a dalších onemocnění. Podražec velkolistý se také používá jako okrasná rostlina. Jeho velké, zelené listy a žluté květy dodávají zahradě nebo balkonu zvláštní vzhled. Kromě toho se podražec velkolistý používá jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy se používají k přípravě salátů, polévek a dalších pokrmů.

Botanický popis

Podražec velkolistý je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 2 metry. Listy jsou vejčité, až 15 cm dlouhé a 6 cm široké, s hladkými okraji. Květy jsou oranžové až červené, asi 7 cm dlouhé, se třemi lístky a dlouhým květním stopkem. Plody jsou tobolky, které obsahují semena. Rostlina je oblíbenou potravou pro mnoho druhů motýlů. Podražec velkolistý je rozšířený v jihovýchodní Asii a v jižní Evropě.

Původ a rozšíření Podražec velkolistý

Podražec velkolistý je rostlina z čeledi podražcovitých. Pochází z jihovýchodní Asie a jeho domovinou je Čína, Japonsko, Korea a Vietnam. Roste také v některých oblastech Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V Číně se tento druh používá jako léčivá rostlina po staletí. Jeho listy a kořeny jsou používány k léčbě různých onemocnění, včetně astmatu, kašle, bolesti hlavy a revmatismu. V poslední době se tento druh stává populárním mezi zahradníky. Jeho velké listy a krásné květy jsou atraktivní a snadno se pěstují. Rostlina může být pěstována na slunných nebo polostinných místech a vyžaduje mírnou zálivku.
Katalog » Popínavé rostliny » Podražec velkolistý