Vyberte stránku

Plavín štítnatý

Latinský název Nymphoides peltata

Popis rostliny

Plavín štítnatý je vodní rostlina s malými, kulovitými, zelenými listy a bílými květy. Roste ve vodních nádržích, rybnících a jezerech po celém světě. Květy mají 5 okvětních lístků a jsou asi 1 cm velké. Listy jsou asi 3 cm dlouhé a mají štíhlý, špičatý tvar. Rostlina může dosahovat výšky až 30 cm. Plavín štítnatý je oblíbenou rostlinou pro akvária a jeho listy se často používají jako potrava pro ryby.

Jak pěstovat Plavín štítnatý

Plavín štítnatý je vodní rostlina, která se často používá k ozdobení akvárií a jezírek. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve všech druzích vody, od sladké po slanou. Plavín štítnatý má malé, zelené listy, které se rozprostírají po hladině vody. Rostlina také produkuje malé, bílé květy, které se objevují na dlouhých stopkách. Pokud chcete pěstovat plavín štítnatý, nejprve si musíte zajistit nádobu s vodou. Můžete použít akvárium, jezírko nebo dokonce i velkou nádobu. Důležité je, aby byla voda čistá a bez chemikálií. Pak můžete vysadit plavín štítnatý do nádoby. Nejlepší je použít substrát, jako je písek nebo štěrk. Plavín štítnatý potřebuje světlo, aby mohl růst. Proto je důležité, aby byla nádoba umístěna na místě, kde je dostatek přímého slunečního světla. Pokud je to možné, měli byste také zajistit, aby voda byla teplá. Plavín štítnatý se nejlépe daří v teplotách mezi 18 a 25 stupni Celsia. Plavín štítnatý je nenáročná rostlina, která potřebuje jen málo péče. Je důležité, abyste pravidelně kontrolovali hladinu vody a udržovali ji čistou. Také byste měli pravidelně odstraňovat odumřelé listy a květy. To pomůže udržet rostlinu zdravou a silnou.

Využití Plavín štítnatý

Plavín štítnatý je vodní rostlina, která se často používá jako dekorace ve vodních nádržích a jezírcích. Rostlina může být také použita k omezení růstu řas a alg. Plavín štítnatý může být také použit k filtraci vody, protože jeho listy absorbují škodlivé látky z vody. Rostlina může být také použita jako potrava pro ryby, protože je bohatá na vitamíny a minerály. Plavín štítnatý může být také použit k ochraně vodních nádrží před erozí a sedimentací, protože jeho kořeny jsou schopny absorbovat velké množství vody.

Botanický popis

Plavín štítnatý je vodní rostlina, která patří do čeledi Menyanthaceae. Roste ve vodních nádržích a stojatých vodách po celém světě. Má malou, zelenou, štítovitou rostlinu s měkkými listy, které jsou uspořádány do kruhu. Listy mají obvykle 3-5 cm dlouhé a 1-2 cm široké. Na vrcholu listu se nachází malá, bílá květina s 5 korunními lístky. Květy mají obvykle průměr 1-2 cm. Plodem je malá, černá tobolka. Plavín štítnatý může růst až do výšky 30 cm.

Původ a rozšíření Plavín štítnatý

Plavín štítnatý je druh vodní rostliny z čeledi plavincovitých. Pochází z Asie, kde se vyskytuje od Indie po Japonsko. Jeho rozšíření se postupně rozšířilo do Evropy a Severní Ameriky. Rostlina se nyní vyskytuje ve většině evropských zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Polska, Ruska a dalších. Plavín štítnatý je velmi oblíbenou rostlinou pro akvária a jezírka. Jeho listy jsou zelené a mohou dosahovat až 10 cm v průměru. Květy jsou bílé nebo růžové a mohou dosahovat až 5 cm v průměru. Rostlina může růst až do hloubky 1,5 metru. Plavín štítnatý je také oblíbenou rostlinou pro pěstování ve vodních tocích a rybnících.
Katalog » Vodní rostliny » Plavín štítnatý